StoryEditor

Ceny rzepaku: a może już bardziej nie spadnie?

Presja eksporterów rzepaku na unijny rynek się zwiększa, ale ceny notowań na Matifie przestały już spadać. Niespokojnie jest jedynie w firmach handlowych, bo u przetwórców ceny tak już nie lecą do dołu. Czy odreagowanie na giełdach jest pierwszym sygnałem końca obniżek?
26.01.2023., 15:01h

Australia się coraz bardziej uaktywnia

W tym sezonie zdecydowanie rośnie import nie tylko ukraińskiego rzepaku do Unii Europejskiej, jeszcze bardziej Australia aktywizuje się w rzepakowym handlu ze Zjednoczoną Europą.

O ile w pierwszej połowie sezonu (VII-XII) import rzepaku z Ukrainy wynosząc 2,4 mln ton wzrósł w porównaniu do ubiegłego roku o 55%, o tyle import australijskiego rzepaku niemal się podwoił.

W pierwszej połowie sezonu 2022/23 UE zaimportowała 1,06 mln ton, a przed rokiem w tym samym okresie było to tylko 530 tys. ton. Nic dziwnego, bo według Australijskiego Biura Statystycznego (ABARES) z samym tylko listopadzie eksport rzepaku z tego kraju wzrósł o 72% ( rok/roku) i wyniósł 829,7 tys. ton.  Szczególnie znaczący wzrost wolumenów zanotowano u klientów z UE, w tym miesiącu (XI’22 r.) do Niemiec wysłano 257,6 tys. ton australijskiego rzepaku, do Francji 185,5 tys. ton, a do Belgii 125,6 tys. ton.

W całym aktualnym sezonie zdaniem Australijskiego Związku Nasion Oleistych (AOF) całkowity eksport rzepaku z Australii może wynieść 6 mln ton. Wszystko to przy szacowanych zbiorach wynoszących 7,6 mln ton i konsumpcji krajowej na poziomie 1 ml...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:54