StoryEditor

Rynek rzepaku: ceny w dół, a oczekiwania wręcz kosmiczne

Rolnicy posiadający jeszcze rzepak  są tak skołowani, cotygodniowymi ruchami cen na rzepakowym rynku, że nie bardzo wiedzą co o tym myśleć. Dla przetwórców ich oczekiwania cenowe wydają się wręcz kosmiczne.
12.01.2023., 16:01h

Handel rzepakiem zanim się ożywił, to na powrót został zamrożony. W świetle szybko spadających cen trudno się dziwić, że posiadacze rzepaku nie bardzo wiedzą na co mogą liczyć. A przetwórcy oczekiwania, które jeszcze nie tak dawno by nikogo nie dziwiły, dziś nazywają kosmicznymi.

USDA koryguje dane

We wczorajszym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczącego produkcji i handlu nasionami oraz produktami oleistymi na świecie amerykańscy w dotychczasowych swoich prognozach największe zmiany wprowadzają w soi. Zwracają uwagę oczywiście na Argentynę, korygując zbiory soi w tym kraju o 4 mln t do 45,5 mln t, czego nie są w stanie pokryć jednomilionowe wzrosty szacunków zbiorów w Brazylii, do 153 mln t.

Światowe zbiory soi szacowane są obecnie na 388 mln t. Ze względu na mniejszą podaż spada eksport zarówno soi, jak i jej produktów. Dwumilionowy spadek eksportu może pozostać jednak przez giełdy surowcowe pominięty, gdyż właśnie o taką ilość eksperci USDA szacują także spadek chińskiego importu soi.
Z bliższego już nam podwórka należy zwrócić uwagę na wzrost 300 tys. t przewidywań importu rzepaku do UE. ...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 11:10