StoryEditor

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.
26.10.2023., 15:10h

Rzepak w notowaniach lutowych na Matifie nabiera coraz ważniejszego znaczenia i jako już za chwilę najważniejszy kontrakt pracuje tak jak poprzednie notowania w pobliżu 435 €/t.

Ukraina już podaje więcej

Dobre samopoczucie europejskich przetwórców zaczyna utrwalać nieco przyspieszający import rzepaku z Ukrainy, bowiem do 22.10.2023 r. do UE wpłynęło lub wjechało już 1,34 mln t rzepaku, z czego ponad 58% pochodzi z Ukrainy.

Głównymi europejskimi odbiorcami rzepaku są porty w Niemczech (368 tys. t), Belgii (342 tys. t.), Francji (200 tys. t) oraz Rumunii (113 tys. t). Dołącza się do tego Holandia (81 tys. t) i w sumie do tych 5 krajów trafia ponad 80% rzepakowego importu UE.

Łączna ilość importowanego w tym sezonie rzepaku jest oczywiście w dalszym ciągu prawie o 40% mniejsza niż w sezonie ubiegłym, ale do importu sprzed dwóch lat brakuje już tylko 170 tys. t. Ze względów logistycznych w tym sezonie wszystko obywa się nieco wolniej, ale ten rzepak unijnym przetwórcom raczej nie ucieknie. Nieco gorzej może być jednak w kolejnym sezonie.

Ale surowca sprzedawać będzie coraz mniej 

Okazuje się, że od 1998 r. Ukraina ponad dziewięciokrotnie ...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 07:59