StoryEditor

Rynek oleistych: większa podaż produktów ze słonecznika spotyka się z powrotem cen soi i stagnacją na rzepaku

W tym sezonie słonecznik z Ukrainy dostępny będzie na rynku głównie w postaci przetworzonej. Soja wracając z cenowego dołka obecnie stoi, rzepak niestety też.
19.10.2023., 15:10h

Podczas, gdy eksperci bardzo uważnie analizują rynek innych oleistych, w tym zbieranego aktualnie słonecznika. Ceny soi po dołku z przełomu września i października wracają do notowań sprzed miesiąca. Rzepak tez wszystkimi siłami broni się przed podwyżkami.

Ukraina wyeksportuje więcej produktów ze słonecznika

Ukraina jest drugim po Rosji największym na świecie producentem słonecznika. Prognozowane przez USDA na 2023/24 ukraińskie zbiory, wynosząc 14 mln t, wzrosną w porównaniu z poprzednim sezonem o 1,8 mln t. Jeszcze większe zbiory słonecznika w Ukrainie szacuje aktualnie IGC. Według ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej Ukraina zbierze Rosja zbierze 17,5 mln t nasion słonecznika, a zbiory całej UE w tym sezonie wyniosą 10,7 mln t.

Rosnąca podaż na Ukrainie nie przełoży się na większy eksport nasion, bo ten w ubiegłym sezonie wyniósł 1,9 mln t, a bieżący sezon ma się zamknąć zaledwie 500 tys. ton. Wpływają na to dobre marże na olejach, które powodują, że Ukraina coraz większą ilość słonecznika zamierza przetwarzać u siebie, a na eksport skierować więcej oleju i makuchu.

Eksport oleju w ostatniej prognozie USDA wzrast...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 22:32