StoryEditor

Rynek rzepaku: oleiste trzeba liczyć wspólnie

Dawno już rynek rzepaku przestał być samodzielny, dominująca w międzynarodowym eksporcie oleistych jest soja i to jej obroty decydują o cenach. W rzepaku natomiast przyglądamy się największym jego producentom.
21.09.2023., 16:09h

Wyraźnie jednak widać, że to wieści z sojowego rynku biorą górę. W Polsce soja jest wyceniana znacznie niżej niż na światowych rynkach.

Więcej soi z Brazylii

Według najnowszych danych brazylijskiego departamentu handlu zagranicznego od 1 do 18 września kraj ten wysłał 3,5 mln ton soi, co oznacza wzrost o 36% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Od stycznia do sierpnia tego roku Brazylia wyeksportowała 80,85 mln ton soi, co oznacza wzrost o 21,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W tym okresie lwią część brazylijskiej soi (70,1%) kupiły Chiny. Od marca do początku lipca brazylijska soja była o prawie 40 dolarów za tonę tańsza w porównaniu z soją pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, co było główną przyczyną tak znacznego wzrostu eksportu.

Według najnowszych szacunków brazylijskiej krajowej firmy marketingowej CONAB, Brazylia wyprodukuje rekordową ilość 154,6 mln t w kończącym się w Brazylii we wrześniu sezonie 2022/2023 i wyeksportuje rekordowe 97 mln ton, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Analitycy rynku twierdzą również, że dzięki dużym dostawom krajowym i konkurencyjnym cenom, a także dużemu popytowi ze strony Chin...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:42