StoryEditor

Ceny rzepaku: Przedżniwne wahadło rynkowe

Najbliższe tygodnie to będzie bardzo trudny czas dla rynku rzepaku. Do Europy płyną statki z rzepakiem z Australii, surowiec z Ukrainy wolno, ale systematycznie płynie do nas (i wiele wskazuje na to, że będzie płynął), na polach krajowy rzepak jeszcze dojrzewa, a na Matif rollercoaster – to skrócony obraz sytuacji z kończącego się tygodnia.
01.07.2022., 12:07h

Jak podkreślał podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano – Zbożowej Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, w 2021 roku krajowy przerób rzepaku wyniósł rekordowe 3,3 mln ton i był to w większości krajowy surowiec. Jak będzie w 2021 roku, a zwłaszcza w drugiej jego połowie? Wszystko zależy od tego ile surowca krajowego zbierzemy w żniwa, ile rzepaku przypłynie do nas z Australii i jaki wolumen trafi do nas z Ukrainy.

Kiedy rzepaczane żniwa?

Czerwcowe opady deszczu w wielu regionach Polski z pewnością pomogły bardziej zapełnić łuszczyny nasionami i sprawiły, że plantacje dłużej były zazielenione. Teraz jednak upały będą sprzyjały zasychaniu roślin, do żniw więc coraz bliżej. Możemy ogólnie założyć, że w zależności od przebiegu pogody i regionu kraju omłoty rozpoczną się za ok. 10 – 14 dni. Generalnie, poza regionami dotkniętymi suszą,  rolnicy spodziewają się dobrych lub bardzo dobrych plonów rzepaku, a jaka będzie cena skupu w żniwa? Nasi eksperci podczas Giełdy w Licheniu szacowali poziom cen pomiędzy 2800 a 3200 zł netto. Najbliższe dni i tygodnie pokażą ...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 07:17