StoryEditor

Rynek rzepaku: zaplatają się warkoczyki cen z dwóch lat

Od miesiąca notowania tegorocznych cen rzepaku na Matifie idą w ślad za ubiegłorocznymi. 
10.09.2020., 13:09h

Raz są o pół euro wyżej, raz o jedno niżej. I tak wykresy się przeplatają, a obie linie tworzą warkocz, który rozpleść może tylko jakiś większy przełom na rynku.

Czy tym przełomem będzie gwałtowny spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach, który obecnie powoduje spadek cen rzepaku?

W tym tygodniu ropa naftowa na giełdach w reakcji na obniżenie cen tego surowca przez Arabię Saudyjską zanotowała prawie 10% spadek cen. Ropa BRENT jest obecnie po 39,87 USD/baryłkę, a ropa WTI po 37,16 USD/baryłkę. Taka obniżka nie mogła być niezauważona przez rynki oleistych.

Ale i tak obniżki cen są na razie nieznaczne.
Wydaje się, że kompleks oleistych przy wciąż rosnącym zapotrzebowaniu zacznie bardziej uniezależniać się od tak wrażliwego ostatnio rynku ropy. Rzepak najsilniej związany z rynkiem biopaliw reaguje najmocniej obniżkami cen, w ciągu tygodnia potaniał o 1,45% . Natomiast soja i canola podrożały. Soja podrożała o 1,9% w tygodniu, a ceny kanadyjskiej canoli wzrosły  o 0,9%.


Większość spadków cen na Matifie zmaterializowała się w środę, wówczas rzepak potaniał o 2 euro, we czwartek dołożył jeszcze 2,75 euro/t na minusie...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 07:31