StoryEditor

Rzepak droższy, bo drożeje olej palmowy

Pomimo spadku ceny ropy rzepak na giełdach drożeje. Za wszystko odpowiada wzrost cen oleju palmowego, który zaczyna wracać do poziomów z połowy lutego tego roku.
03.09.2020., 15:09h

Wówczas olej palmowy kosztował 2650 majorskich rynggitów, a miesiąc potem spadł do 2211 MYR/t. Od końca sierpnia ceny się odbudowują i aktualnie olej palmowy kosztuje 2680 MYR/t.

Podwyżki na „palmie” dobrze służą cenom rzepaku, pomimo, iż przestała drożeć soja.

Rzepak drożeje i dochodzi do 384 euro/t na listopad i 386,75 na luty. Ceny krajowe wreszcie zaczyna wspierać złotówka, która znacznie się osłabia do poziomów 4,43-4,44 zł/euro.

Komisja Europejska podaje, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy sezonu 2020/21 do Unii zaimportowano 640 tys ton rzepaku. Jest to prawie o połowę mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku gospodarczego.
Wszystko to powoduje wzrosty cen rzepaku zarówno u handlowców, jak i u przetwórców

Firmy handlowe ceny skupu ustawiają na poziomach 1560 –1630 zł/t, jednak pod wpływem tych ruchów na razie rzepak nie wkracza liczniej na rynek.

Przetwórcy dziś są zasypywani jedynie telefonami z pytaniami o cenę, a ich odpowiedzi nie nakłaniają do sprzedaży. Podnieśli ceny, ale większość z nich kupuje już na październik i listopad.
Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica ...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 21:36