StoryEditor

Nowy rzepak mocno do góry!

Wydawało się, że kolejny tydzień na rzepakowej giełdzie Matif podsumowujemy na zero. Stary rzepak, w ostatnich dniach wahania cen miał niewielkie, ale za to rzepak z nowych zbiorów przejął cały impet giełdowych wzrostów.
07.04.2022., 13:04h

Jednak w czwartek (7.04.2022 r.) rzepak na majowych kontraktach znów drożeje i na zamknięciu giełdy kosztuje już 961 euro/t, o 20 euro drożej od notowań sprzed tygodnia. Bardzo mocno za to w ciągu ostatniego tygodnia podrożał rzepak z nowych zbiorów, który przez paryską giełdę jest wyceniany na 823,25 euro/t, tj. aż o 36,75 euro wyżej niż przed tygodniem. Takie efekty przynosi aktywne zainteresowanie zakupami pozycji na nadchodzące żniwa i obawa, przed kolejnymi cięciami bilansu sojowego w mającym być dziś ogłoszonym raporcie USDA.

Unia Europejska stoi obecnie w obliczu znacznego kryzysu na rynku olejów roślinnych, bo import wszystkich oleistych do Unii wyniósł w tym sezonie do 4 kwietnia br. zaledwie 14,8 mln t, podczas gdy w ubiegłym sezonie było to 17,2 mln t.
Straty w imporcie samego rzepaku wynoszą 1,3 mln t, bo w ten sezon na teraz możemy podsumować 3,9 mln tonowym importem, przy 5,2 mln t w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.
UE niedobory samego rzepaku nadrabia olejem rzepakowym, którego zaimportowała dotychczas 467 tys. t, a więc prawie 2,5 razy więcej niż przed rokiem.

W krajowym skupie rzepaku na zmienność cen nie wpływa tym raz...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 17:41