StoryEditor

Rynek rzepaku: ceny rzepaku zakupionego ze starych zbiorów więżą go w magazynach

Zapasy rzepaku pozostałego z ubiegłorocznych zbiorów na starcie każdych żniw są ważną informacja rynkową. W tym roku tego rzepaku zostanie zapewne sporo.
15.06.2023., 18:06h

Nie jest łatwo oszacować ile rzepaku pozostaje jeszcze na wolnym rynku i czy rzeczywiście ten rynek jest naprawdę wolny. W poprzednich latach ilości rzepaku pozostającego na nowe zbiory były wyliczane na ok. 200–300 tys. t, jak pojawiała się ilość dochodząca do 500 tys. to była już alarmująca dla rynku informacja, która wieściła przetwórcom bardzo spokojny start, a rolnikom gorsze ceny i brak promocji wynikających z wcześniejszych dostaw.

Dużo rzepaku, ale unieruchomiony

Tak się dzieje już dziś, gdy ceny skupu rzepaku ze starych zbiorów są u niektórych przetwórców wyższe od cen rzepaku starego. Wszystko to z powodu zapasów, które obecni na V Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano–Zbożowej przetwórcy te pozostające na nadchodzący sezon określili na 800 tys. t do nawet 1 mln t.

Według nich rzepak znajduje się zarówno w gospodarstwach, jak i firmach handlowych i to szczególnie te mniejsze firmy zajmujące się skupem popadły w spore kłopoty. Bo zmagazynowany przez handlowców rzepak jest często kupiony po 3000 zł/t i obecna jego sprzedaż automatycznie powodowałaby ogromną stratę, tym większą im większa jest składowana partia starego surowca....

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:44