StoryEditor

Ceny rzepaku: plon się wciąż buduje

Obecne warunki pogodowe niemal w całej Europie sprzyjają rzepakowi. Dlatego ceny giełdowe choć nieco się odbiły wciąż utrzymują się blisko granicy 400 €/t.
25.05.2023., 14:05h

Specjalna komórka UE ds. monitoringu stanu upraw i szacowania plonów poprawia jeszcze swoje wcześniejsze szacunki plonów rzepaku. W porównaniu z poprzednim raportem średnie plony rzepaku w UE zostały podwyższone z 3,31 t/ha na 3,34 t/ha.

Na Węgrzech i w Rumunii już niedługo żniwa

KE w najnowszym, opublikowanym zaledwie przed kilkoma dniami Biuletynie JRC MARS, szacuje plony rzepaku w UE na poziomie ubiegłego roku, a w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat unijne plony będą o 8% większe. Na tegorocznych przyjaznych warunkach pogodowych skorzystać mają kraje, których rzepak może na starcie sezonu trafić do Polski. – Wszystko wskazuje na to, że zbiory rzepaku na Węgrzech i w Rumunii zaczną się już w połowie czerwca – informuje znajomy broker.

Plon rzepaku na Węgrzech będzie aż 34% wyższy od ubiegłorocznego, a wynosząc średnio 3,35 będzie o 16% wyższy od średniej wieloletniej. Natomiast Rumunia w tym sezonie, po raz pierwszy przekroczy 3 t/ha i z plonem rzepaku 3,11 będzie miała plon o 21-proc wyższy od średniej z ostatnich pięciu lat.

Oczywiście nas na tym tle interesują tacy producenci jak Francja, Niemcy i Polska. Francuzom rzepak...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 15:20