StoryEditor

Ceny rzepaku: import dał wsparcie i utrzymuje niskie kursy

Unia Europejska już dwa miesiące przed końcem obecnego sezonu wypełniła rzepakowy plan importowy. Dlatego trudno się dziwić, że rzepakowe giełdy nie mają ochoty windować notowań do góry.
04.05.2023., 14:05h

Rozpędzony import rzepaku do Polski zdecydowanie w tym roku kalendarzowym jakby przygasł. Podczas, gdy w pierwszej połowie sezonu 2022/23 wjechało do nas 636 tys. ton rzepaku i kraj nasz był drugim, co do wielkości importerem rzepaku spoza UE, to kolejne miesiące skutkują sporo mniejszymi wolumenami.

Unia realizuje plan importowy

Łącznie przez pierwsze 10 miesięcy obecnego sezonu od (1.07.2022 r. –30.04.2023 r.)  UE zaimportowała 6,536 mln t rzepaku, z czego równo po 45,1% stanowił rzepak z Australii i z Ukrainy. Rzepak ukraiński przegrał prymat w tym okresie z australijskim o zaledwie 128 ton.    Tylko 3,5% pochodziło z Kanady, a co ciekawe również podobne ilości ściągnięto z Urugwaju.

Polska ostro hamuje

My z tego zaimportowaliśmy niecałe 709 tys. t. Spowolnione tempo pozaunijnego importu poskutkowało tym, że Polska straciła drugie miejsce w rankingu największych unijnych importerów, bo obecnie wyprzedzają nas już zarówno Belgia (1,85 mln t), Holandia (1,06 mln t), Francja (987 tys. t) , a nawet Niemcy z ilością 896 tys. ton nas wyprzedzają.

Zamknięcie majowych kursów rzepaku na Matifie poskutkowało jeszcze spadkami notowań i rzepak z ...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:27