StoryEditor

Ceny rzepaku na chwilę ruszyły, ale rokowania są raczej słabe

Rzepak zaczął odzyskiwać stracone pozycje, ale perspektywy są raczej spadkowe. Reakcje wzrostową rzepakowi zapewniły informacje z Kanady, które w nieco gorszej sytuacji stawiają Unię w kontekście importu canoli w nadchodzącym sezonie.
07.06.2023., 14:06h

Kanada więcej canoli przetworzy i mniej wyeksportuje

Analitycy rynku oleistych informują, że eksport kanadyjskiego rzepaku (canoli) od początku 2024 r. może być ograniczony. W tym czasie spodziewane jest bowiem uruchomienie tam nowych olejarni. Powiększenie mocy i budowy przez inwestorów z firm: Richardson International, Viterra i Cargill zwiększą w przyszłym roku wydajność kanadyjskich zakładów o ok. 4,6 mln ton. A pozostali przetwórcy, w tym znani także na naszym rynku Bunge i Louis Dreyfus mogą w następnych latach zwiększyć przerób o kolejne 3,2 mln t.

Pojawi się więc ogromne krajowe zapotrzebowanie na surowiec do przerobu, co będzie miało daleko idące konsekwencje dla zagranicznych nabywców.

– Zapewne  będzie spadek eksportu canoli, ale za to jest spora szansa na zwiększenie eksportu śruty i oleju, choć większość oleju będzie kierowana na potrzeby rynku biopaliwowego w Ameryce Północnej – powiedział Justin Shepherd, starszy ekonomista w Farm Credit Canada.

Dotychczas 80% kanadyjskiego eksportu canoli trafiało do Chin, Japonii i Meksyku, a USA kupowało w Kanadzie 78% całego jej eksportu oleju rzepakowego.

Unia już odczuła

Spa...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:42