Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynek rzepaku: mniej biodiesla w Ameryce Południowej

Na spadki cen rzepaku wpływają po równo pięknie rozkwitnięte w środkowej Europie pola i obniżki szacunków wykorzystania na biodiesel oleju, z dopiero co zebranej soi w Ameryce Południowej. Jednak europejskie bilanse nie kłamią, rzepaku jest dalej za mało.

dr Juliusz Urban28 maja 2021, 08:07

W tym sezonie obniżenie udziału biodiesla w paliwach w Brazylii i Argentynie może zmniejszyć krajowy popyt na olej sojowy, zwiększając tym samym jego podaż na eksport. 

Brazylijski rząd, w obliczu rosnącego popytu na paliwa, rekordowo wysokich cen soi i znacznego wzrostu cen w kraju w kwietniu br. podjął decyzję o zmniejszeniu udziału biodiesla z 13 do 10%. Jednocześnie, okres obowiązywania normy B-10 przedłużono do sierpnia br. Operatorzy rynku nie wykluczają, że okres obowiązywania tego rozporządzenia może zostać ponownie przedłużony.

W rezultacie krajowy popyt brazylijskiego przemysłu paliwowego na olej sojowy może spaść o około 300 tys. ton. Stowarzyszenie Przetwórców Nasion Oleistych (ABIOVE) prognozuje roczny eksport oleju sojowego z Brazylii na poziomie 1 mln t, a wcześniej prognozowało 700 tys. t.

W Argentynie 10 maja br. rząd przedłużył okres ważności B-10 tylko do 12 lipca tego roku, a obecnie rozważana jest decyzja o obniżeniu tego wskaźnika do 5-procentowego udziału. Jeśli argentyński rząd zdecyduje się na zmniejszenie udziału biodiesla w paliwie, to na rynku pojawi się dodatkowo do 500 tys. t oleju dostępnego na eksport.
W efekcie tylko dwa kraje Ameryki Południowej "podadzą" na rynek międzynarodowy 800 tys. t więcej 
oleju sojowego.

W Europie rzepak pięknie kwitnie, ale nikt raczej nie ma wątpliwości, że sezon opóźnia się o ok. 2 tygodnie. Na tyle więcej trzeba mieć starego rzepaku, ale skąd go wziąć. Żeby pokryć całkowicie popyt Zjednoczona Europa potrzebuje zaimportować 6,3 mln t rzepaku w tym sezonie. Dlatego UE w dalszym ciągu importuje rzepak, ale przez ostatnie dwa tygodnie w unijnym imporcie przybyło jedynie 100 tys. t (do 5,8 mln t łącznie). Toż to kropla w morzu potrzeb. Europejski bilans całościowy jest wciąż mocno zachwiany i dlatego pod koniec czwartkowej sesji notowania tak mocno podskoczyły. Sytuację polskich przetwórców, zwłaszcza tych na południu poprawić może trochę nowy rzepak z Rumunii, który będzie zapewne nieco wcześniej niż u nas. COCEREAL twierdzi, że w tym sezonie rzepaku urodzi się tam ponad dwa razy więcej niż przed rokiem i Rumunia zbierze 1,18 mln t.


Ceny rzepaku na Matifie ostro spadają kolejny już tydzień z rzędu. W czwartkowe popołudnie (27.05.21 r.) rzepak na paryskiej giełdzie kosztował już 501,5 euro/t, ale gdy na giełdę wkroczyli amerykańscy traderzy, po swojej porannej kawie, widząc tak niskie ceny zaczęli kupować rzepakowe pakiety, to notowania natychmiast podskoczyły i sierpniowy rzepak wylądował na 520,25 euro/t. Wyraźnie rynek giełdowy nie dopuszcza zejścia kursów poniżej 500 euro/t.
Jeszcze mocniejsza jest złotówka, dziś za jedno euro płacimy 4,48 złotych. 

Chociaż rzepak na giełdach potaniał, to resztki starego rzepaku są wciąż w cenie. Pomimo, że przetwórcy proponują oficjalnie 2400–2650 zł/t, to nieoficjalne ceny dochodzące do 3 tys. zł/t powodują, że niektóre firmy handlowe proponują 2750–2800 zł/t. 

Pospadały ceny kontraktów rzepaku na nowe zbiory. Niektórzy przetwórcy wyraźnie sygnalizują, że z dostawami w żniwa kupować nie będą mogli, bo tyle co potrzebują, mają już podpisane w umowach. Lokalnym rolnikom, którzy umów nie podpisali pozostaną więc skupy firm handlowych.

Aktualne kontrakty na żniwa 2021 r. w zakładach tłuszczowych we czwartek (27.05.21 r.): 

  • ZT Kruszwica dostawy w żniwa                      – 2200 zł/t 

          Brzeg dostawy w żniwa                             – 2200 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2205 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2190 zł/t

  • Komagra dostawy na punkty skupu w żniwa  – 2100 zł/t    
  • Viterra Bodaczów dostawy w żniwa                – 2220 zł/t

 

Dziś jeśli giełdy nie zaskoczą jakimiś rewolucyjnymi zmianami cen, powinno być zdecydowanie drożej.

Juliusz Urban fot. archiwum taP
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)