StoryEditor

Rynek rzepaku: ­szukanie dnia wczorajszego

A już było tak pięknie. Rzepak zaliczał rekord za rekordem, a tu trach i mamy duże spadki. Taniejącego rzepaku nie uspokajają drożejąca ropa naftowa i olej palmowy. Może najnowszy raport USDA wpłynie na ceny soi i podźwignie rzepak?
13.01.2022., 14:01h

Na światowych rynkach niemal od startu nowego roku mamy do czynienia z drożejącą ropą naftową. Ropa WTI kosztuje 82,10 USD za baryłkę, a ropa brent już 84,66 USD/baryłka. A wszystko to w czasie, gdy Saudi Aramco decyduje się na zakup części udziałów w polskiej rafinerii Lotosu.

Ceny ropy pociągnęły do góry notowania oleju palmowego, którego ceny wzrosły o 2,4% w ciągu tylko jednego dnia i osiągnęły najwyższy poziom od roku. Aktualnie olej palmowy kosztuje 5164 MYR/t (ok. 1236 USD i 1077 euro/t). W tym tygodniu do 1710 euro/t na lutowych kontraktach podskoczyły także ceny surowego oleju rzepakowego w Rotterdamie, które jednak obecnie ostro spadły, do 1580 euro/t.

Ciekawe czy soja na giełdzie w Chicago, która po dzisiejszym długo pozostawała w dryfie bocznym po ogłoszeniu raportu USDA, w którym możemy zauważyć mocną redukcję zarówno zbiorów jak i światowych zapasów podrożeje? Według opublikowanego właśnie raportu USDA światowe zbiory soi będą w bieżącym sezonie niższe o 9,5 mln t, co wpłynie także na obniżenie globalnych zapasów o 6,8 mln t. Tym samym światowe zapasy soi spadną znów poniżej 100 tys. t i wyniosą 95,2 mln...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:43