StoryEditor

Dla amerykańskiej soi 2022 r. może być rekordowy

Analitycy SP Global Platts prognozują, że produkcja soi w USA w sezonie 2022/23 osiągnie rekordowo wysoki poziom 125 milionów ton.
05.04.2022., 11:04h

Zdaniem ekspertów doprowadzi do tego znacznie rosnąca powierzchnia uprawy, co jednocześnie przyczyni się do złagodzenia obaw o przychody w amerykańskim i światowym bilansie oleistych i białkowych.

Według amerykańskiego serwisu statystycznego (NASS) z 31 marca br. areał upraw soi w USA wrośnie w sezonie 2022/23 o 4% w skali roku.  Ma być to związane ze znacznym przesunięciem zainteresowania amerykańskich farmerów z upraw kukurydzy na soję, ponieważ ta druga wymaga zdecydowanie mniejszego nawożenia.

Plony soi w USA wynosiły w ostatnich latach 51,5 buszli/akr (3,46 t/ha), jeśli prognoza plonów pozostanie niezmienna i w tym roku, w połączeniu z obsadzeniem 91 mln akrów (36,4 mln ha), bardzo prawdopodobny jest rekordowy zbiór soi wynoszący ponad 125 milionów ton.

Pomimo niewielkiego spadku cen w ostatnich dniach, ogólny poziom cen pozostaje dość wysoki w porównaniu do ostatnich kilku lat. Największy na świecie importer nasion soi, Chiny, przez lata odgrywał główną rolę w tym wzroście cen.

Przewiduje się, że w obecnym sezonie 2021/22 popyt na soję w Chinach osiągnie prawie 112 milionów ton, z czego 94 mln t, Kraj Środka musi zaimportować....

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:16