StoryEditor

Soja w USA w większości już sprzedana

Drożejąca soja powoduje wzrost aktywności w międzynarodowym handlu. Farmerzy korzystają na wzrostach i sprzedają swoje zbiory, a chiński rynek chętnie wchłonąłby jeszcze więcej pasz białkowych.
10.12.2020., 10:12h

Według agencji Reutersa, wskaźnik sprzedaży soi ze zbiorów 2020 r. w USA jest znacznie wyższy niż zwykle. Jak przekonują brokerzy z grupy ED&F Man Capital, amerykańscy rolnicy w tym roku sprzedali już 80% nasion soi, w porównaniu z 55–60% zakontraktowanymi o tej samej porze w poprzednich latach.

Gwałtowny wzrost popytu na soję na rynkach zewnętrznych i krajowych spowodował, że ceny osiągnęły najwyższy od pięciu lat poziom. W rezultacie bieżący sezon może być najlepszy w ostatnich latach dla producentów soi. 

W bieżącym sezonie Stany Zjednoczone zebrały według oficjalnych danych USDA 113,5 mln ton soi, przy tylko 96,7 mln ton w sezonie ubiegłym. Dzięki wznowieniu na dużą skalę zakupów amerykańskiej soi przez Chiny, Stany Zjednoczone mogą pobić rekord eksportowy. Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wyeksportują w tym sezonie 59,9 mln ton soi. Będzie to prawie 30% więcej od poprzedniego sezonu, kiedy to wyeksportowano 45,6 mln ton.

Na międzynarodowym rynku podaż wyraźnie nie nadąża za popytem, co w dalszym ciągu może wpływać na wzrost cen soi i zachęcić amerykańskich rolników do zwiększenia areału w 2021 r., aby spro...

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:51