StoryEditor

Ceny zbóż: pszenica chciała drożeć, ale się nie dało. Kukurydza jak zwykle w żniwa.

W momencie, gdy notowania pszenicy lekko drgnęły do góry, spotkało się to z umocnieniem naszej krajowej waluty. Kukurydzy wciąż nie daje drożeć podaż w regionach, gdzie jej jest więcej.
19.10.2023., 14:10h

W ślad za ostatnim raportem USDA, w którym zbiory pszenicy zostały zmniejszone o 4 mln ton, notowania na Matifie zaczęły rosnąć. Kolejne dni jednak przynoszą giełdowe spadki, a i w kraju przy silniejszej złotówce nie mamy oznak do wzrostów cen. Kukurydza zachowuje się bardzo regionalnie. Tam gdzie się kończy może nawet drożeć, a w rejonach, gdzie dochodzimy do kumulacji zbiorów wręcz tanieje.

Wcześniejsze spadki  światowych cen pszenicy już od paru tygodni kusić zaczęły największych importerów pszenicy, którzy aktywnie zaczęli ją kupować wszędzie gdzie się pojawiały atrakcyjne oferty.

Chiny kupują na potęgę

Rosja i Chiny podpisały właśnie rekordowy kontrakt na sprzedaż zbóż i oleistych z Rosji. Umowa mająca działać przez 12 lat obejmuje w sumie 70 mln ton surowców rolniczych o szacowanej wartości łącznej 25,7 mld USD. Chiny są największym importerem zbóż i nasion oleistych. W 2022 roku łączny import tych towarów wyniósł prawie 90 mld USD, w tym oleistych 69 mld USD, a zbóż ok. 20 mld USD. Jednocześnie na Chiny przypada ponad 40% światowego importu nasion oleistych i ok. 10% importu zbóż.

Obecnie Chiny wykupują ta...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 06:38