StoryEditor

Ceny zbóż: kolejna wojna, ale rynki reagują już spokojniej

Ataki Palestyny na Izrael, są jak budzący się co jakiś czas wulkan. Tym razem po doświadczeniach z agresją Rosji na Ukrainę rynki zbożowe oczekiwały erupcji notowań, a tu, ku zaskoczeniu zmiany kursów pszenicy są niewielkie. Na krajowym rynku zdecydowanie ważniejszymi tematami są eksport i żniwa kukurydziane.
10.10.2023., 12:10h

Notowania na Matifie, choć początkowo drgnęły do góry, są natychmiast schładzane i chyba niewielu jest na świecie zawiedzonych taką reakcją, bo poza przemysłem zbrojeniowym niewielu chyba marzy o zarabianiu na cudzym nieszczęściu. Zdecydowanie nad doniesieniami o kolejnych rakietach, górę biorą ważne dane o eksporcie. Natomiast bezpośrednio na ceny zbóż wpływają zbiory kukurydzy.

Bez korytarza ukraiński eksport nie chodzi?

Analizując ostatnie wyniki eksportowe Ukrainy można by odnieść wrażenie, że wyłączenie bezpiecznego korytarza na Morzu Czarnym stało się bezpośrednim powodem zmniejszenie ukraińskiego eksportu zbóż i oleistych.

Rzeczywiście we wrześniu z ukraińskich portów na Morzu Czarnym wypłynęło zaledwie 50 tys. ton. Jednak bezpieczny humanitarny szlak eksportowy utworzony przez Ukrainę i zabezpieczany przez ukraińską marynarkę wojenną zaczyna się dopiero rozwijać, na co zwrócił uwagę Taras Wysocki, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy.

W tym sezonie do 6 października Ukraina wyeksportowała 6,9 mln t zbóż i roślin strączkowych, podczas, gdy w analogicznym okresie poprzedniego sezonu, eksport był o 2,7 mln t wi...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:17