StoryEditor

Czy rynek wreszcie ruszy?- Rynkowy Serwis Spod Lady - 29.09.23 r.

Zarówno międzynarodowy rynek zbożowy jak i ceny oferowane w krajowych skupach od dłuższego czasu niewiele się zmieniają. Oczywiście za wyjątkiem kukurydzy. Czy kukurydziane zbiory potrząsną cenami zbóż, a może mniejsza podaż spowoduje wzrost cen pszenicy, co pociągnie także inne zboża? A jakie są perspektywy w rzepaku?
29.09.2023., 08:09h

Rzepak sprzedawać w środku tygodnia?

Matif rzepak

Wykres rzepaku na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Przyglądając się rzepakowym notowaniom i krajowym cenom, w wycinkowym obrazie zakończenia tygodnia odnosimy wrażenie, że na rzepakowym rynku nic ciekawego się nie dzieje. I pewnie tak jest, bo tygodniowe wahania cen są bardzo niewielkie, bo cóż znaczy 2 euro/t łagodzone jeszcze zmieniającym się na korzyść sprzedających rzepak kursów euro? 

Tak jest w istocie. Tylko co mają zrobić ci, którzy czekają już i tak z przeciąganą decyzją o sprzedaży? No właśnie, jeśli już warunki finansowe, czy choćby potrzeby zwolnienia miejsca na magazynie nie pozwalają na dalsze wstrzymywanie się ze sprzedażą, to warto jednak sprzedaż aktualnie rozważyć. Zwłaszcza, że za chwilę mamy już październik, a w tym miesiącu z tabel giełdowych znikać będzie notowanie listopadowe. Około połowy października odbędą się na giełdzie czysto techniczne rozgrywki wymiany pozycji, które mogą doprowadzić do wzrostów. Wszak notowania lutowe są o 17 €/t droższe i to już dziś powoduje, że kupujący na późniejsze miesiące wystawiają wyższe ceny.

Dodatkowo moją uwa...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 14:47