StoryEditor

Ceny zbóż: kukurydzy na świecie więcej, a co dzieje się na naszych polach?

Przy prognozowanych przez IGC większych zbiorach kukurydzy, czeka nas rekordowa konsumpcja. Czy uda się to przy spowolnionym handlu? Jak na to zareagują światowe zapasy, a przede wszystkim ceny?
26.09.2023., 13:09h

Ostatnie prognozy IGC dają wiele do myślenia, gdyż nieznacznie rosnąca produkcja zbóż spotyka się z rosnącym wykorzystaniem i zdecydowanym spadkiem zapasów? Dokąd w ślad za najnowszymi prognozami i doniesieniami z międzynarodowego handlu zmierzają giełdowe notowania i krajowe ceny?

IGC szacuje wzrosty

W swoim wrześniowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje, że całkowita produkcja zbóż (pszenicy i zbóż gruboziarnistych) wzrośnie o 1% rok do roku do 2 mld 294 mln ton, czemu sprzyja umiarkowany wzrost globalnej powierzchni zasiewów i plonów. Wzrost ten powodują większe zbiory kukurydzy (+60 mln t) i sorgo (+5 mln t), a korygują niższe zbiory pszenicy (–21 mln), jęczmienia (–10 mln) oraz owsa (–4 mln). 

Biorąc pod uwagę oczekiwane ożywienie spożycia pasz i wykorzystanie do przemysłu oraz ciągły wzrost zapotrzebowania na żywność, prognozuje się, że światowe wykorzystanie zbóż wyniesie rekordowe 2,305 mln ton (+2%). 

Prognozuje się, że zapasy zbóż na koniec sezonu spadną o 2% do 588 mln ton, w tym niższe będą zapasy pszenicy i jęczmienia. Zapasy u największych światowych eksporterów będą o 8% wyższe rok do roku. ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 14:50