StoryEditor

Rynek zbóż: krótkotrwałe uśpienie cenowe, czy to co nas już czeka?

Zbożowy rynek krajowy opanowało lekkie uśpienie. Zdrzemnęli się wyraźnie dostawcy, w pewnym letargu są także ceny. Czy podobnie reaguje rynek światowy? Co nowego dzieje się w świecie międzynarodowego handlu, a jakie wydarzenia biorą górę na rynku krajowym?
07.09.2023., 13:09h

Prezydenci Turcji i Rosji spotkali się w Soczi celem omówienia konieczności wznowienia funkcjonowania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym i wydawać by się mogło, że są już tylko o krok od osiągnięcia porozumienia. W obliczu kolejnych ataków rosyjskich dronów na ukraińskie obiekty zbożowe w morskich i rzecznych portach o takie porozumienie jest jednak trudno.

Ukraina zbiera i eksportuje więcej

A w Ukrainie tegoroczna produkcja osiągnęła jednak poziom zbliżony do ubiegłorocznego, a ostatnie szacunki nawet świadczą o 10% wzroście zbiorów pszenicy w porównaniu do ubiegłorocznych. W związku z wyższymi niż się spodziewano wcześniej plonami Ukraiński Związek Zbożowy (UGA) zaktualizował swoje szacunki zbiorów zbóż w 2023 roku, zwiększając je o kolejne 3,7 mln t. Tym samym, według prognoz produkcja zbóż i nasion oleistych w Ukrainie wyniesie 80,5 mln t, gdy przed rokiem było to 73,8 mln t.

Prognozy zbiorów pszenicy podwyższyły się o 2 mln t do 22 mln t (20,2 mln t w 2022 r.) i choć do rekordowych 33 mln t z 2021 r. wciąż jest bardzo daleko, to przecież do 1 września, Ukraina w tym sezonie wyeksportowała już 4,52 mln t zbóż i roślin strączk...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 06:23