StoryEditor

Ceny zbóż: niby spokojnie, ale kukurydza już w grze

Pomimo, że zarówno na giełdach i na krajowym rynku w cenach jest niewielki ruch, to wyraźnie widać, że skupy szykują się już na mocniejsze uderzenie związane z dostawami koszonej kukurydzy do suszenia. Kiedy kupujący spodziewają się pierwszych dostaw? Jakie są koszty pierwszych wysuszonych partii kukurydzy?
21.09.2023., 15:09h

Zbożowy rynek przez chwilę jest jeszcze spokojny, niewielkie spadki cen pszenicy na giełdach buforuje słabsza złotówka i krajowe ceny zmieniają się tylko nieznacznie. Nieco mniej spokojnie jest na międzynarodowym rynku eksportowym, ale i tak atmosferą w krajowych skupach za chwilę rządzić będzie podaż koszonej już za chwilę kukurydzy, której zarówno pierwsze ceny jak i koszty suszenia są już nam znane.

Będzie alternatywny korytarz humanitarny?

Wciąż w mocnym świetle reflektorów obserwujemy kolejne odcinki serialu o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego importu ukraińskich zbóż do krajów ościennych, w tym Polski. Ostatnie propozycje ze stronu Ukrainy, by wzmóc kontrole jakościowe już po jej stronie granicy, powodują, że i polskie władze chcą pochylić się nad wspólnym rozwiązaniem problemu. Byle nie powodowało to kolejnych wielomilionowych kosztów dla naszego budżetu, bo jak wyliczył NIK nadzór nad konwojami ukraińskiego zboża przewożonego przez Polskę kosztował nas 4 tys. zł za każdy, a zorganizowano aż 1594 konwojów.

Ukraina nie podchodzi także biernie do zaniechania przez Rosję porozumienia dotyczącego korytarza zbożowego n...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 17:17