StoryEditor

Ceny zbóż: pierwsze zbiory kukurydzy

Mamy już pierwsze informacje o zbiorach tegorocznej kukurydzy, a ceny na giełdzie i wystawiane w krajowych skupach pokazują, że nie trzeba ukraińskiej żeby było tanio. Warto też przeanalizować, co się dzieje z cenami pozostałych zbóż?
14.09.2023., 13:09h

Co prawda pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale żółknące liście i koszona kukurydza są w naszym kraju jednym z ważniejszych atrybutów złotej polskiej jesieni. No właśnie, ale liście na drzewach są wciąż soczyście zielone, a do nas dochodzą pierwsze informacje o rozpoczynających się lokalnie zbiorach kukurydzy. Ta nowa kukurydza, trafia na nieco rozleniwiony i co tu dużo mówić, proponujący bardzo niskie ceny rynek zbóż paszowych.  

Ruch powolny i nie wszędzie regularny

W krajowych skupach obecnie panuje spokojna, lekko rozleniwiona atmosfera. Zarówno podaż, jak i handel są słabe. – Nie można powiedzieć, że nic nie przyjeżdża ale ruch jest mizerny, jeśli przyjedzie jeden transport dziennie, to jest wszystko – mówi skupujący z okolic Torunia.

Za to na Mazurach i Podkarpaciu kupujący nie narzekają. – Jakiś ruch na magazynie jest, cos tam się kupuje. Może nie ma nawałnicy dostaw ale zawsze kilka transportów przyjedzie – informuje pracownica skupu z woj. warmińsko-mazurskiego.

Skupujący obecnie przy tych niskich poziomach cenowych nie mogą liczyć na nadmierny zarobek, ale po poprzednim tragicznym sezonie nieco oddychają z ulg...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 06:55