StoryEditor

Handel zbożami zaczyna się zawieszać, a ceny i tak lecą

Ze skupów napływa coraz więcej sygnałów o zmniejszającej się podaży, ale to nie martwi skupujących, bo i tak trudno jest skupione zboże odsprzedać na bieżąco. To właśnie problemy z odzyskaniem takich kwot jakie były jeszcze bardzo niedawno płacone w skupach powodują dalsze spadki cen.
25.05.2023., 12:05h

 Żniwa już się odbyły?

Po dosłownie kilku tygodniach wzmożonego ruchu w skupach obecnie podaż zaczyna się wyciszać. Skupujący informują, że dostawy jeszcze są, ale tłumów przed skupami już nie ma. – Dostawy obsługujemy obecnie na bieżąco, wiosenne żniwa już chyba za nami – mówi przedstawicielka firmy skupowej.

– Przez ostatnie dni dostawy troszkę przyhamowały. Mniejsi rolnicy już kończą wozić, a więksi widząc dalsze spadki stawiają opór – informuje przedstawiciel firmy skupowej.

Wcale jednak nie oznacza to tego, że zbóż w terenie już nie ma. – Mali rolnicy przywożą jeszcze po jednaj przyczepie, góra dwie, ale więksi mają jeszcze bardzo dużo towaru. Oni jednak sprzedaż bardzo mocno wydzielają do ilości produkcji z 300 ha, bo za tyle dostaną dopłaty i kierują się głównie w stronę portów – mówi właściciel średniej firmy skupowej.

Porty zasuwają, a pszenica tanieje

Matif nie rozpieszcza, bo notowania pszenicy spadły już do 222,25 €/t. Nasze porty wciąż pracują bardzo aktywnie, pomimo, że ceny pszenicy pospadały tam już poniżej 1000 zł, bo tyle to można dostać jedynie za pszenicę z 14-proc białka. Klasyczna 12,5% ...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 17:37