StoryEditor

Rynek zbóż: produkcja i handel zbilansowane, reakcja cen zbóż opóźniona

Ostatnie dni przynoszą uspokojenie na zbożowym rynku. Ceny nie spadają już tak dramatycznie, a nawet w niektórych punktach zanotowano niewielkie podwyżki. Na światowe ceny wpływa nie tylko sucha pogoda, bo w kontrze do niej są występujące nie tylko u nas zapasy ubiegłorocznych zbóż.
01.06.2023., 12:06h

Pogoda ważna, ale wpływ umiarkowany

Wraz z zapowiedziami suszy na południu i prognozowanym zjawiskiem El Nino, a także brakiem opadów na terenie naszej części Europy i całego Polski wracają dyskusje o wpływie suszy na świecie na plon i globalną dystrybucję żywności. Eksperci jednak uważają, że jak na razie nie ma się czym za bardzo martwić

– Istnieją pewne obawy dotyczące przesuszenia upraw pszenicy miękkiej w Europie, ale nie sądzę, aby był to poważny problem. Ponadto nowa umowa dotycząca otwarcia korytarza eksportowego z Rosji i przyzwoita pogoda dla rosyjskiej pszenicy ozimej wywarły presję na ceny. Jest też zbyt wcześnie, aby martwić się suchą pogodą na rosyjskich obszarach uprawy pszenicy jarej – uważa Jim Roemer, meteorolog i doradca ds. handlu zbożami, dyrektor Best Weather Inc. & Climate Predict.

W Polsce zaczynają się już pojawiać pierwsze sygnały posuchy, a jesteśmy zaledwie w połowie zapowiadanego ciepłego okresu bez opadów. Na europejski rynek jednak najsilniej wpływają informacje bilansowe dotyczące perspektyw pszenicy na nowy sezon ze strefy wpływów w naszej części świata.

Przyglądając się wpływowi pogody...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:54