StoryEditor

Co będzie z rynkiem zbóż i rzepaku? Zapraszamy na V Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową!

Niebawem kończy się rok gospodarczy 2022/2023, niezwykle trudny z uwagi na rynkowe konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę i kryzys zbożowy w Polsce spowodowany nadmiernym importem zbóż, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Dlatego tym bardziej warto w gronie największych graczy rynkowych, ekspertów branżowych i rolników podsumować miniony rok oraz zastanowić się nad możliwymi scenariuszami na najbliższe miesiące.
Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa to wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz najważniejszych branżowych spotkań w Polsce. W tym roku organizowana przez top agrar Polska Giełda będzie miała swoją jubileuszową piątą odsłonę. Termin tego spotkania ustaliliśmy na 14 czerwca 2023 r. w Hotelu Atut w Licheniu Starym k. Konina. Startujemy punktualnie o godz. 10.30.

Podobnie jak w ubiegłych latach będziemy chcieli przedyskutować w gronie ekspertów i aktywnych uczestników rynku zbożowego, to co wydarzyło się w bieżącym sezonie. Analizy wydarzeń dotyczące ubiegłego roku służą nam do nakreślenia scenariuszy i perspektyw rozwoju sytuacji w handlu zbożami i rzepakiem, jakie mogą się przytrafić w nadchodzącym sezonie. 

Gościć będziemy rolników, handlowców, przetwórców oraz przedstawicieli organizacji producentów zbóż i rzepaku.
 
Tematem wiodącym tegorocznej V Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej będzie:

Otwarcie na handel z Ukrainą zmieniło obraz polskiego rynku rzepakowego i zbożowego. Czy w nadchodzącym sezonie 2023/24 poradzimy sobie z naporem surowców ze Wschodu? 
 
W bloku zbożowym omówimy:

  • Aktualną sytuację w handlu zbożami. Jakie piętno na krajowym rynku odcisną zapasy zbóż w nadchodzącym sezonie? Czy wzrost domieszki etanolu do benzyny ma szansę wspomóc rynek kukurydzy?
  • Poruszymy także trudną tematykę związaną z polskim handlem zagranicznym i przepustowością polskich portów.
  • Na koniec odbędzie się debata z udziałem znanych ekspertów rynku zbożowego, którym będzie można zadawać pytania.
 
Blok rzepakowy ma odpowiedzieć na pytania:

  • Jakie zmiany zachodzą ostatnio na światowym rynku oleistych? Czy Polska jako jeden z największych producentów rzepaku w Europie zwiększy jego przerób? Czy olej rzepakowy rodzimej produkcji ma szanse na wzrosty sprzedaży?
  • A na zakończenie bloku zaprosimy do dyskusji przedstawicieli przetwórców rzepaku i poprosimy zgromadzonych na sali uczestników o pytania.
 
Całe wydarzenie odbędzie się w atmosferze otwartej wymiany zdań i omawiania aktualnych problemów rynkowych.
Wielu uczestników ubiegłorocznego spotkania, podkreślało fakt, że dzięki informacjom pozyskanym na giełdzie, udało się uniknąć większych błędów poczynionych w zakładanym planie sprzedaży zbóż i rzepaku.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie internetowej giełdy gielda.topagrar.pl
 
W tym roku nie powinno zabraknąć także i Ciebie.

Zapisz się koniecznie na gielda.topagrar.pl

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 17:38