StoryEditor

Jaka taryfa prądowa dla chlewni?

Każde gospodarstwo ma swój indywidualny profil energetyczny, do którego warto dobrać taryfę prądową. Jakie są opcje dostępne dla producentów świń i na co zwrócić uwagę przy wyborze operatora?
29.04.2022., 22:04h

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej udział rolnictwa w krajowym zużyciu energii finalnej wynosi niecałe 6% (w Unii jest to średnio 2,2%), a rachunki za prąd stanowią średnio 12% kosztów produkcji rolnej. Zgodnie z raportem Instytutu, najbardziej energochłonne w produkcji roślinnej są gospodarstwa sadownicze, natomiast w zwierzęcej największe koszty energii w przeliczeniu na DJP ponoszą niewielkie obory – ponad 450 kWh/DJP.

Zużycie prądu w chlewni

Chlewnie w tym zestawieniu wypadają nie najgorzej – przy 81 DJP jednostkowe zużycie energii wynosi ok. 170 kWh/DJP (rys. 1.). W produkcji świń popyt na moc w ciągu roku jest dość stabilny – najwięcej prądu zużywa się w okresach intensywnego wentylowania chlewni – blisko 250 kWh/tydzień (rys. 2. i rys. 4.). W rozkładzie dobowym największe zapotrzebowanie na energię jest notowane między godziną 11 a 16, co wskazuje, kiedy najczęściej wykonywane są podstawowe prace w chlewni, w tym energochłonne śrutowanie ziarna i mieszanie paszy lub mycie pomieszczeń (rys. 3. i rys. 5). W porównaniu z innymi gałęziami rolnictwa produkcja świń odznacza się średnim poborem prądu na dość jednostajny...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 16:14