StoryEditor

SIMA: Złoty medal dla systemu Trelleborg

Światowa premiera systemu VIP odbyła się na targach SIMA 2017, gdzie rozwiązanie otrzymało specjalną nagrodę.
01.03.2017., 10:03h

Dzięki inteligentnemu systemowi VIP – Variable Inflation Pressure – firmy Trelleborg niezależne, kompletne zestawy kołowe kombajnu są zdolne do samodopasowywania ciśnienia w oponach w zależności od jego aktualnego obciążenia podczas pracy. Można w ten sposób dostosować powierzchnię styku opony z podłożem, by zmniejszyć stopień ugniatania gleby. W odróżnieniu od funkcjonujących na rynku systemów sterowania poziomem ciśnienia w kołach ciąghników i maszyn rolniczych rozwiązanie VIP ustala i dostosowuje ciśnienie odpowiednio do  czasu i miejsca, bez konieczności ręcznej regulacji. Odciąża to uwagę operatora. 

Badania wykonane przez producenta opon wykazały, że system VIP skutkuje powoduje zmniejszenie zagęszczania gleby do 10,5% oraz do 5% zwiększa wydajność plonów w porównaniu ze standardową oponą. Wynika to z faktu, że w standardowym kole ciśnienie wewnątrz opony jest stałe, a więc ślad opony zmienia się w zależności od obciążenia, ograniczając efektywność opony. 

Bezpośrednio zintegrowany z felgą opony system VIP firmy Trelleborg składa się z zespołu czujników do pomiaru różnych parametrów, w tym obciążenia, ciśnienia i temperatury oraz z elektronicznego centralnego procesora sterującego kompresorem i zaworem regulacji ciśnienia. System automatycznie wykrywa czy pojazd znajduje się na polu czy na drodze i odpowiednio modyfikuje ciśnienie, dopompowując oponę na drodze lub upuszczając powietrze na polu. Ponadto system wykrywa, gdy na jednej osi obciążenie prawej opony jest różne od obciążenia opony lewej, np. na zboczach. 

 

System VIP™ otrzymał złoty medal SIMA 2017 Innovation Awards.

Fot. firmowe

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 16:37