StoryEditor

Versum – nowy traktor na targach SIMA

Nowe ciągniki Versum i Maxxum, portal telematyczny AFS Connect, platforma MyCaseIH, układ prowadzenia wspomaganego EZ-Pilot Pro, układ automatycznego prowadzenia AccuGuide i kombajn do zbioru kawy to zaledwie częśc innowacji, któr na targach we Francji pokazała dziś marka Case IH.
24.02.2019., 23:02h
Ciągniki serii Versum CVXDrive zostały skonstruowane z myślą o gospodarstwach mieszanych i mlecznych, firmach usługowych i firmach zajmujących się utrzymaniem dróg, które potrzebują lekkiego ciągnika z przekładnią bezstopniową o mocy w zakresie 100 - 130 KM. Przed ich wprowadzeniem na rynek najmniejszymi ciągnikami marki Case IH z przekładnią CVXDrive były większe i cięższe ciągniki serii Maxxum z czterocylindrowym silnikiem o mocy od 116 do 145 KM. Nowe modele Versum 100 CVXDrive, 110 CVXDrive, 120 CVXDrive i 130 CVXDrive są pozycjonowane między ciągnikami serii Maxxum a ciągnikami serii Luxxum. Liczba w nazwie modelu podaje moc znamionową rozwijaną przy prędkości obrotowej silnika 2 200 obr/min.

Ciągniki mają charakterystyczne dla większych ciągników marki Case IH wzornictwo i pozwalają korzystać z zalet przekładni bezstopniowej, co w traktorach z tego przedziału mocy nie jest częste. Jak podkreśla producent wszystkie cztery modele wyróżnia bogata specyfikacja, kompaktowe wymiary, zwrotność i łatwość obsługi. Łączą one w sobie komfort i specyfikację większych ciągników wraz z zaletami przekładni bezstopniowej w wersji 40km/h, oferując przy tym funkcję aktywnego zatrzymania i automatyczne zarządzanie wydajnością (APM). Versum ma także pompę hydrauliczną z kompensacją ciśnienia  i natężenia przepływu oraz przepływem zamkniętym w położeniu środkowym (CCLS) o wydatku 110 l/min oraz czterosłupkową kabinę.

Nowy model z gamy Maxxum
Dziś, podczas targów byliśmy świadkami premiery nowego ciągnika Maxxum 150 ActiveDrive 8. Traktor ma 6-cylindrowy silnik o mocy 145 KM. Maxxum 150 waży powyżej sześciu ton, rozstaw osi wynosi 2 642 mm i długość 5137 mm, co sprawie że jest jednym z najmniejszych 6-cylindrowych ciągników w tej klasie mocy.

Zamontowany w Maxxum silnik marki FPT Industrial o pojemności skokowej 6,7 l spełnia wymogi normy emisji spalin Stage IV dzięki zastosowaniu opatentowanego, bezobsługowego układu selektywnej redukcji katalitycznej Hi-eSCR bez recyrkulacji gazów spalinowych. Rozwija on moc maksymalną 175 KM przy 2 200 obr/min oraz moment obrotowy 740 Nm przy 1500 obr/min.

Zastosowana w nowych modelach przekładnia ActiveDrive 8 ma osiem biegów przełączalnych pod obciążeniem i trzy zakresy, dzięki czemu w sumie oferuje 24 biegi do jazdy do przodu i 24 biegi wsteczne. Przekładnia ActiveDrive 8 jest jedyną przekładnią z podwójnym sprzęgłem wyposażoną w bieg pełzania. Ta wersja przekładni podwaja liczbę biegów do 48 x 48 i umożliwia jazdę do przodu z prędkością minimalną 200 m/h. Zaletą przekładni jest nieprzerwane przenoszenie mocy na koła przy prędkości jazdy po polu od 4 do 18 km/h.

Rolnictwo precyzyjne
Case IH poinformował o wprowadzeniu portalu telematycznego Case IH AFS Connect. Platforma obejmuje dane maszyn, usługi telematyczne, aplikacje i  udostępnianie danych, by wspierać rolników w zarządzaniu gospodarstwem.Mogą oni korzystać z wizualizacji floty posiadanych maszyn i danych agronomicznych, a ponadto bezpośrednio przesyłać dane do swoich zaufanych partnerów. System udostępnia mapy pokrycia, dane lokalizacyjne maszyn i dane agronomiczne, wysyła komunikaty, pozwala zarządzać zezwoleniami na dostęp do danych                 i umożliwia ich udostępnianie zewnętrznym konsultantom.

Dostęp do systemu AFS Connect jest możliwy przede wszystkim poprzez MyCaseIH - nowy system, zapewniający użytkownikom szybki i wygodny dostęp do konta Case IH. Platforma gromadzi wszystkie elementy związane z marką - począwszy od maszyn i danych agronomicznych aż po informacje i materiały źródłowe. Nowa platforma zostanie wprowadzona do sprzedaży jeszcze w tym roku.
 
Dokładność pracy do 2,5 cm ma zapewnić z kolei nowy system sterowania EZ-Pilot Pro. Jest on zintegrowany ze sterownikiem nawigacji Trimble Nav-900 i monitorem z ekranem dotykowym Case IH AFS Pro 700. Przy korzystaniu z sygnału RTK+ układ EZ-Pilot Pro zapewnia dokładność do nawet 2,5 cm. Do sterowania wykorzystuje wbudowany w kolumnie kierownicy silnik. Układ prowadzenia ma system kompensacji ukształtowania terenu, który pozwala zachować precyzję przy poruszaniu się w trudnych warunkach lub na pofałdowanym terenie. Działa on do prędkości jazdy do przodu wynoszącej minimalnie 1,6 km/h, przy odchyleniu od ścieżki wynoszącym nawet 45° oraz automatycznie kieruje maszyną przez maksymalnie 15 sekund przy zmianie kierunku jazdy, aby zapewnić precyzyjny przejazd i ustawienie narzędzia na nawrocie.

Z kolei alternatywny układ AccuGuide MotorDrive marki Case IH składa się z napędu AutoPilot, sterownika nawigacji Nav-900 marki Trimble oraz monitora z ekranem dotykowym AFS Pro 700. On także zapewnia dokładne kierowanie maszyną. W porównaniu do EZ-Pilot Pro działa on przy niższej prędkości jazdy 300 m/h, przy odchyleniu od ścieżki wynoszącym nawet 90°, również podczas jazdy wstecz i jest kompatybilny z układem AccuTurn marki Case IH, który automatyzuje wykonywanie skrętu na uwrociu i precyzyjne kieruje przejazdem ciągnika do kolejnej ścieżki. Po naciśnięciu na przycisk układ AccuTurn przejmuje kontrolę nad prowadzeniem pojazdu na uwrociu i zapewnia płynny i dokładny przejazd do kolejnej ścieżki.

Kombajn do kawy
Ciekawostką dla europejskiego rynku jest nowy kombajn do zbioru kawy Coffee Express 200 Multi. To sprzęt przeznaczony do środkowo-wschodniej Afryki. Wydajność godzinowa kombajnu wynosi od 130 do 150 worków (60-70 kg), co pozwala obniżyć koszty zbioru i zwiększyć zyski. Maszyna umożliwia producentom kawy wybór pomiędzy zbiorem samych ziaren a zbiorem całej uprawy roślinnej.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 20:37