StoryEditor

Żniwa 2019: Ceny usług rolniczych

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie usługami rolniczymi – zgodnie potwierdzają rolnicy 
i przedstawiciele firm usługowych, z którymi rozmawialiśmy, przygotowując to zestawienie.
15.07.2019., 07:07h
Rolnicy z coraz większym dystansem podchodzą do kupna drogich maszyn, które nie są w pełni wykorzystane w ich gospodarstwach. Dobrze to widać w przypadku usług żniwnych. Właściciele nowoczesnych kombajnów i innych maszyn zabiegają o areał, który pozwoli zarobić na sprzęt, dzięki czemu mniejszym rolnikom przestaje się opłacać praca wysłużonymi maszynami.

Nowe kombajny i maszyny nadrabiają wydajnością i jakością zebranego materiału. W wielu zmodernizowanych maszynowo wioskach rolnicy mogą wybierać spośród chętnych do pracy usługodawców. Głównym kryterium jest cena.

Stabilne ceny usług

Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny popularnych usług rolniczych, oferowanych przez firmy usługowe, działające na rynku od wielu lat. Świadczenie usług kombajnowania wyceniane jest przeważnie na 240–270 zł netto za hektar. Do tego zamawiający usługę musi doliczyć własne paliwo. W zależności od wysokości plonu oraz ukształtowania terenu i powierzchni pola, zużycie oleju napędowego potrzebnego do omłotu jednego hektara może wynosić od 15 do 20 l.

Można także spotkać nieco niższe oferty (220 zł/ha netto), jednak do usługi pr...
Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 18:04