StoryEditor

Czy dopłaty z ARiMR dotrą do rolników na Święta? W końcu grudnia Agencja pracuje krócej

Boże Narodzenie już za tydzień. Wielu rolników zastanawia sie, czy otrzyma należne im dopłaty bezpośrednie, płatności do zbóż i rzepaku, wsparcie do mokrej kukurydzy czy też dopłaty do materiału siewnego jeszcze pzred Świętamy. Publikujemy więc najnowsze dane z ARiMR, któa zapowiada w które dni jej placówki będą dla rolnikó nieczynne.
16.12.2023., 10:47h

Kończy się bardzo trudny i intensywny rok nie tylko dla rolników, ale i dla ARiMR, która przyjmowała wnioski, naliczała należności i wypłacała rolnikom wiele dopłat, których nie było w innych latach. Z uwagi na skutki wojny w Ukrainie rolnicy mogli otrzymać pomoc finansową i sporo tych dopłat zostało już wypłaconych, ale jeszcze nie wszyscy rolnicy dostali pieniądze, o które wnioskowali. Sprawdzamy co jeszcze ARiMR ma do wypłaty.

Dopłaty do zbóż i roślin oleistych

Z płatności dodatkowych z 2023 roku, które ARiMR ma jeszcze do wypłaty na pierwszym miejscu są dopłaty do zbóż i roślin oleistych. Do 31 października 2023 r. rolnicy, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach współfinansowanego ze środków UE naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali pieniędzy, mogli starać się o wsparcie z budżetu państwa. Do biur powiatowych ARiMR wpłynęło blisko 51 tys. wniosków. Agencja rozpoczęła wypłaty, a na konta 20,8 tys. rolników trafiło do tej pory blisko 244 mln zł. Wypłaty pieniędzy mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Przypominamy, że w ramach naboru dla producentów zbóż i roślin oleistych, zakończonego 31 lipca 2023 r., złożono ok. 130 tys. wniosków. Budżet nie wystarczył dla wszystkich – 73,8 tys. ubiegających się o to wsparcie otrzymało 776,6 mln zł. Zgodnie z przepisami ci rolnicy, dla których zabrakło pieniędzy, musieli otrzymać decyzje o odmowie przyznania pomocy współfinansowanej ze środków unijnych, by złożone przez nich wnioski mogły być rozpatrywane w ramach dodatkowego naboru finansowanego z budżetu krajowego.

Dopłaty do materiału siewnego

W ramach tzw. pomocy wojennej ARiMR uruchomiła w tym roku także nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Do 14 sierpnia 2023 r. rolnicy zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z wojną na Ukrainie mogli ubiegać się o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Do Agencji Wpłynęło 52,8 tys. wniosków o pomoc. 5 października rozpoczęła się wypłata wsparcia – do tej pory na konta 52,5 tys. rolników trafiło ponad 147 mln zł. To oznacza, że na pieniądze czeka jeszcze ok. 300 rolników. Ostatnia aktualizacja wypłaty tego wsparcia pochodzi z 11 grudnia. Jest zatem jeszcze szansa, że do końca roku pieniadze zostaną wypłacone wnioskodawcowm.

Dopłaty do mokrej kukurydzy

Rząd Mateusza Morawieckiego postanowił w tym roku pomóc także podmiotom, które skupowały od rolników mokrą kukurydzę w okresie od 15 września do 31 grudnia 2022 roku. Wnioski o dofinansowanie w zakończonym 30 października naborze złożyło 857 podmiotów.  Do 14 grudnia br. ARiMR przekazała ponad 173 mln zł w ramach pomocy do tzw. mokrej kukurydzy. Pieniądze te trafiły do 590 beneficjentów.  Ponieważ wynikająca z dokumentów kwota przekroczyła limit środków na takie wsparcie, został zastosowany współczynnik korygujący, który wynosi 0,55. To oznacza, że stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy to 110 zł, a nie zapowiadane wcześniej 200 zł. 

Dopłaty do nawozów

W ramach naboru wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) kupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. rolnicy złożyli w ARiMR blisko 351 tys. wniosków. Wypłata pieniędzy ruszyła 11 września 2023 r. Ostatnia informacja ARiMR o wypłacie tej pomocy pochodzi z 11 listopada br, i na ten dzień na konta. 343,5 tys. rolników przekazano 2,8 mld zł. Niestety, otrzymujemy od niektórych rolników informacje, że nadal czekają na to wsparcie. W nioskujemy więc, że nadal Agencja nie zakończyła wypłaty tej pomocy.

Dopłaty bezpośrednie za 2023 rok

Od 16 października do 30 listopada wypłacane były rolnikom zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tym okresie na konta beneficjentów trafiło blisko 9,2 mld zł. Od 1 grudnia przekazywane są płatności końcowe. 

Do 15 grudnia ARiMR wypłaciła z tego tytułu blisko 112 mln zł. Z tej kwoty prawie 78 mln zł to dopłaty bezpośrednie i trafiły one do ok. 90 tys. rolników. Pozostałe wypłaty dotyczą płatności obszarowych w ramach PROW 2014- 2020.

Ostateczny termin realizacji wypłat upływa 30 czerwca 2024 r.Trudno więc liczyć w tym przypadku, że te pieniądze trafią do rolników jeszcze  wtym roku.

Dni wolne od pracy w ARiMR w grudniu i styczniu

Koniec grudnia i poczatek stycznia to okres świąteczny, który także wpływa n apracę urzędników. W okresie świateczno-noworocznym placówki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą nieczynne w piątek 22 grudnia 2023 r. i we wtorek 2 stycznia 2024 r. Są to dni wolne w zamian za święta wypadające w soboty (11 listopada i 6 stycznia). Tak więc ostatnim dniem przed Świętami by coś załatwić osobiście w biurze ARiMR to czwartek 21 grudnia.Natomiast między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem ARiMR będzie czynna tylko 27, 28 i 29 grudnia. Natomiast pierwszym dniem po Nowym Roku by udac się do Agencji jest środa 3 stycznia.

Z kolei infolinia Agencji będzie niedostępna 22, 23 i 30 grudnia 2023 r. a także 2 i 6 stycznia 2024 r.

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 09:57