StoryEditor

Zerowa stawka VAT na żywność do końca marca 2024 r. Czy rząd Donalda Tuska zmieni rozporządzenie?

Jedną z ostatnich decyzji rządu Mateusza Morawieckiego było wydłużenie okresu obowiązywania zerowej stawki VAT na część produktów spożywczych. Rozporządzenie przesuwające termin wygaszenia tego rozwiązania z końca grudnia 2023 r. na koniec marca 2024 r. zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Od dziś mamy jednak nowy rząd Donalda Tuska, który może mieć inne plany.
13.12.2023., 19:10h

Mniejsze wpływy do budżetu

Z szacunków dołączonych do rozporządzenia wydanego przez ministra finansów wynika, że do budżetu państwa z tytułu podatku VAT trafi o ok. 2,7 mld zł mniej.

Według Ministerstwa Finansów, dzięki zerowej stawce VAT na żywność w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł w 2022 r., a w pierwszym półroczu 2023 r. ok. 6 mld zł. Prognozy rządu na pełny rok 2023 zakładały łącznie 11 mld zł oszczędności po stronie obywateli z tego tytułu.

Zerowy VAT do marca - kto za, kto przeciw?

Przypomnijmy, że - zanim wydane zostało rozporządzenie ministra finansów - grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt ustawy przedłużającej obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność, tyle że nie o dodatkowy kwartał, lecz o pół roku - a więc na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Projekt ten nie był jednak procedowany w Sejmie. Z kolei z projektu przyszłorocznego budżetu państwa, złożonego w Sejmie przez rząd Mateusza Morawieckiego, wynikało, że 0-proc. VAT miałby wygasnąć wraz z końcem 2023 r.

Politycy związani z nowym rządem Donalda Tuska dotychczas wypowiadali się różnie na temat wydłużenia zerowego VAT-u na podstawowe produkty spożywcze. Przyszły minister finansów Andrzej Domański (zdaje się, że na jego słowa warto zwrócić uwagę) deklarował, że jest przeciwnikiem przedłużenia okresu obowiązywania tego elementu dawnej tzw. tarczy antyinflacyjnej na 2024 r., ale zarazem zastrzegł, że decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

Z kolei Michał Kołodziejczak, który trafił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zdania, że zerowy VAT na żywność powinien obowiązywać dłużej.

Czytaj więcej na wiadomoscihandlowe.pl

wiadomoscihandlowe.pl
Autor Artykułu:wiadomoscihandlowe.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 06:51