StoryEditor

Dopłaty 2024: Jak wspólnicy spółek cywilnych mogą dostać wsparcie?

Indywidualna analiza sytuacji majątkowej spółki cywilnej to klucz do zrozumienia możliwości ubiegania się o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok. Webinarium z naszymi ekspertami wyjaśniło złożoność tej procedury.
15.05.2024., 12:53h

Złożoność dopłat: Perspektywa spółek cywilnych

Podczas webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?”, które odbyło się z udziałem naszych ekspertów: Grzegorza Ignaczewskiego i Agaty Stachowiak, poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących przyszłości rolnictwa.

Jedno z pytań, które wzbudziło szczególne zainteresowanie uczestników, dotyczyło możliwości składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przez wspólników spółki cywilnej osobno, we własnym imieniu. Odpowiedź na to pytanie - zdaniem ekspertów - nie jest prosta.

Zobacz też: Odbiór opakowań po nawozach – jakie są przepisy i ile to kosztuje?

W kwestii możliwości składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przez wspólników spółki cywilnej osobno należy podkreślić, że jest to zagadnienie wymagającej szczegółowej analizy prawnej i finansowej. Każda spółka cywilna charakteryzuje się indywidualnymi uwarunkowaniami, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o sposobie aplikowania o wsparcie finansowe.

Czy wspólnicy spółki cywilnej mogą składać wnioski o dopłatę osobno?

Analiza sytuacji majątkowej spółki jest kluczowa, aby zrozumieć, czy wspólnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie w sposób niezależny. Jak wyjaśnił Grzegorz Ignaczewski, warto zwrócić uwagę na to, jakie są udziały poszczególnych wspólników w majątku spółki oraz jakie grunty są w posiadaniu spółki, które mogą kwalifikować się do otrzymania płatności bezpośrednich. 

- W przypadku spółek osobowych konieczna jest analiza, co stoi za decyzją o odrębnym wnioskowaniu i jak wygląda sytuacja majątkowa spółki i gruntów, które mogłyby być przedmiotem wniosku o płatności bezpośrednie. Zalecam indywidualną analizę, aby na podstawie pełnego obrazu gospodarstwa i historii spółki ustalić, czy takie działanie jest możliwe – powiedział Grzegorz Ignaczewski.

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wspólnicy spółki cywilnej mogą składać wnioski o dopłatę osobno, we własnym imieniu, to jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej analizy. Wspólnicy powinni indywidualnie skonsultować się z ekspertem prawnym lub finansowym, który pomoże im zrozumieć wszystkie niuanse i potencjalne konsekwencje takiego działania.

image

Dopłaty do zbóż - ARiMR nie ogłasza naboru. MRiRW się myli w sprawie faktur?

oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 05:20