StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2023: Ilu rolników dostało pieniądze do końca 2023 roku?

Wielu rolników liczyło na otrzymanie płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2023 rok do Świąt Bożego Narodzenia. Niestety, pieniądze nie wpłynęły na konta. Teraz ARiMR opublikowała aktualizację stanu wypłąt na koniec grudnia. Ilu gospodarzy dostanie zatem pieniądze na Sylwestra?
29.12.2023., 10:34h

Od 16 października do 30 listopada br. ARiMR wypłacała rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i płatności ONW. Zgodnie z nowymi przepisami zaliczki mieli otrzymać wszyscy wnioskodawcy niezależnie od tego, czy ich gospodarstwo zostało wytypowane do kontroli czy też nie. W praktyce jednak część rolników mogła nie dostać zaliczki. Dlaczego?

Dlaczego nie każdy rolnik otrzymał zaliczki na poczet dopłat?

Odpowiedź jest prosta. Rolnik nie dostaje zaliczki na działkę rolną wytypowaną do kontroli przez ARiMR. Jeżeli wiec posiada kilka działek rolnych i jedna z nich jest wytypowana do kontroli, to otrzymuje zaliczki do wszystkich działek poza tą, która została objęta kontrolą i za nią otrzyma całą pulę należnych dopłat w ramach płatności końcowych w terminie do 30 czerwca 2024 roku. Ale jeżeli rolnik ma tylko jedną działkę rolną lub ma ich kilka i wszystkie zostały wytypowane do kontroli, to wówczas może się zdarzyć, że nie otrzymał żadnych zaliczek z ARiMR do końca listopada br.

Status kontroli wniosku w ARiMR każdy rolnik może sprawdzić w aplikacji eWniosekPlus. Tam znajdują się informacje o wyniku kontroli satelitarnej działek rolnych. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak ARiMR kontroluje rolników z satelity? Nowy system do weryfikacji dopłat bezpośrednich!

Wypłata płatności końcowych za 2023 rok

Przypomnijmy, że w 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników, a przeznaczona na nie pula środków to blisko 17 mld zł. Od 16 października do 30 listopada br. w ramach zaliczek na konta beneficjentów trafiło blisko 9,2 mld zł. Od 1 grudnia przekazywane są pzrez ARiMR płatności końcowe. Do 28 grudnia ARiMR wypłaciła z tego tytułu blisko 464 mln zł. Z tej kwoty 340 mln zł to dopłaty bezpośrednie, które trafiły do ok. 307 tys. rolników. Pozostałe wypłaty dotyczą wsparcia obszarowego w ramach PS WPR czy PROW.

Co z wypłatą ekoschematów?

Niestety, na razie w ramach wypłaty płatności końcowych ARiMR nie przekazuje rolnikom pieniędzy za wybrane przez nich ekoschematy. Nieznane są jeszcze bowiem stawki za poszczególne ekoschematy, ponieważ nei ukazało sie jeszcze stosowne rozporządzenie.

- Po otrzymaniu od ARiMR stabilnych, zweryfikowanych danych w zakresie powierzchni kwalifikującej się do wsparcia, wysokość stawek płatności dla poszczególnych ekoschematów zostanie określona w rozporządzeniu MRiRW wydawanym w porozumieniu z Ministrem Finansów – wyjaśniało kilka dni temu ministerstwo rolnictwa.

To oznacza, że rolnicy muszą się uzbroić w cierpliwość. Tymczasem ARiMR rozpoczęła kontrolę pod kątem realizacji przez rolników praktyk zadeklarowanych w ramach ekoschematów we wnioskach obszarowych za 2023 rok. Mamy informacje od rolników, że otrzymują z ARiMR korespondencję papierową i elektroniczną z prośbą o wyjaśnienia, uzupełnienia lub z informacją o stwierdzonych niezgodnościach. Głównie dotyczy to ekoschematu Rolnictwo węglowe. Ale do weryfikacji jest także ekoschemat Dobrostan zwierząt. Tu także rolników czekają kontrolę. Pierwotnie do 6 stycznia 2024 roku mieli oni dokonać aktualizacji danych dotyczących stad w systemie IRZPlus, ale kilka dni temu wydłużono ten termin do 5 lutego 2024 r. Pisaliśmy o tym w artykule: Ekoschemat Dobrostan zwierząt: 70% rolników popełniło błędy we wnioskach. Do kiedy można je poprawić by nie stracić dopłat?

Stawki dopłat bezpośrednich za 2023 rok

Przypomnijmy, że zgodnie z przedstawionymi przez MRiRW projektowanymi stawkami dopłat rolnicy mogą liczyć za 2023 rok na następujące wsparcie:

 • Podstawowe wsparcie dochodów do celów zrównoważności  (podstawowe wsparcie dochodów) - 502,35 zł/ha
 • Uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów do celów zrównoważności (płatność redystrybucyjna) - 180,96  zł/ha
 • Uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników (płatność dla młodych rolników) - 280,33 zł/ha
 • Płatność do bydła - 343,46 zł/szt.
 • Płatność do krów - 439,41  zł/szt.
 • Płatność do owiec  - 116,44  zł/szt.
 • Płatność do kóz - 47,84 zł/szt.
 • Płatność do roślin strączkowych na nasiona - 823,91 zł/ha
 • Płatność do roślin pastewnych - 471,53 zł/ha
 • Płatność do chmielu - 1 985,54 zł/ha
 • Płatność do ziemniaków skrobiowych - 1 501,05 zł/ha
 • Płatność do buraków cukrowych - 1 391,96 zł/ha
 • Płatność do pomidorów  - 2 047,34 zł/ha
 • Płatność do truskawek - 1 237,42 zł/ha
 • Płatność do lnu - 463,10 zł/ha
 • Płatność do konopi włóknistych - 134,35 zł/ha
 • Płatność niezwiązana do tytoniu - grupa Virginia - 3,08 zł/kg
 • Płatność niezwiązana do tytoniu - grupa pozostałe 3,08 zł/kg
 • Uzupełniająca płatność podstawowa 77,97 zł/ha
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 14:57