StoryEditor

Jakie będą dopłaty do zbóż, nawozów i paliwa? Co z wypłatą ekoschematów?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad tym, aby jeszcze w lutym br. ruszyła wypłata ekoschematów. Zadeklarowano również wprowadzenie nowych dopłat do zbóż, dopłat do nawozów, a także, jeżeli będzie taka potrzeba zwiększenie zwrotu podatku akcyzowego na paliwa rolnicze. Ruszy też nabór wnioskó na dopłaty do kukurydzy, które były już zapowiedziane wcześniej.
08.02.2024., 13:31h

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości przypomnieli, że rząd Mateusza Morawickiego zapewnił pomoc finansową dla rolników w postaci dopłat do paliwa, nawozów oraz zbóż.

Czytaj także: Ta grupa rolników dostanie wyższe dopłaty bezpośrednie! MRiRW zmienia zasady płatności

Rolnicy są w trudnej sytuacji

– Dziś sytuacja rolników jest bardzo trudna. Już kilka tygodni temu samorządy i związki rolnicze przekazywały, że pozostawienie rolników bez zrekompensowania poniesionych strat doprowadzi gospodarstwa do zapaści finansowej, a następnie do bankructwa. Mamy początek lutego i w dalszym ciągu brak w tej sprawie konkretów ze strony rządu Donalda Tuska. Tymczasem na jutro rolnicy zapowiedzieli strajk generalny – mówił w Sejmie poseł PiS Fryderyk Kapinos, cytując list jednej z organizacji rolniczych.

Poseł Kapinos podkreślił, że protesty są spowodowane niekontrolowanym napływem żywności z Ukrainy i utopijnymi celami Zielonego Ładu.

Jakie będą dopłaty do zbóż dla rolników?

W odpowiedzi wiceminister Stefan Krajewski powiedział, że rząd M. Morawieckiego musiał wprowadzać różne dopłaty dla rolników, ponieważ dopuścił do niekontrolowanego napływu zbóż z Ukrainy.

Podkreślił, że nowy rząd przygotował dopłaty do kukurydzy i zabezpieczył na ten cel środki w budżecie w wysokości 1 mld zł. Rolnicy wnioski będą mogli składać do końca lutego. W zależności od województwa będzie to dopłata od 1000 do 500 zł. Nad stawkami dopłat do innych zbóż MRiRW jeszcze pracuje.

Co z kredytami płynnościowymi dla rolników?

Wiceminister Krajewski poinformował posłów, że wznowione zostanie do 30 czerwca udzielanie  tzw. kredytów płynnościowych. Limit akcji kredytowej został ustalony na poziomie 12,5 mld zł. Oznacza to wzrost o 2,5 mld zł. Jego zdaniem rolnicy mogą mieć jednak problem z braniem kredytów z powodu poprawki autorstwa posła Sachajko do ustawy o pożyczce lombardowej.

– Zablokowało to od 7 stycznia akcje kredytową w Polsce. Ministerstwo finansów przygotowuje teraz odpowiednie rozwiązanie – powiedział Krajewski, który jednocześnie nie wykluczył przeprowadzenia poselskiego projektu ustawy, która naprawi ten błąd.

Kiedy zostaną wypłacone ekoschematy?

Wiceminister zapowiedział, że MRiRW pracuje nad tym, aby rolnicy jak najszybciej otrzymali dopłaty bezpośrednie oraz ekoschematy.

– Naprawiamy systemy, które w 2023 r. były niewydolne i powstały duże opóźnienia. Szukamy rozwiązania, aby w lutym rozpocząć wypłatę – zadeklarował S. Krajewski.

Jaka stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze?

Stefan Krajewski zapewnił, że stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym wyniesie 1,46 zł, a w budżecie zarezerwowano kwotę ponad 1,6 mld. Na zwiększenie stawki do 2 zł potrzebna będzie zgoda KE oraz znalezienie pieniędzy w budżecie.

Zobacz także: Zwrot podatku akcyzowego dla rolników w 2024 r. - jest nowy wzór wniosku (POBIERZ)

– Jeśli będzie taka potrzeb, będziemy starali się zwiększyć do 2 zł. To wymaga dodatkowym środków w budżecie. Rozmawiamy w tej sprawie z ministerstwem finansów – mówił Krajewski.

Czy będą dopłaty do nawozów dla rolników?

Stefan Krajewski odniósł się także do wczorajszej zapowiedzi ministra Siekierskiego o zamiarze uruchomienia nowych dopłat do nawozów.

- Monitorujemy także sytuację na rynku nawozów. Ta sytuacja nie jest tak trudna, jak w 2022/2023 roku. Ale też zdając sobie sprawę z potrzeby, będziemy zapewne takich środków szukać. Będzie to wymagać nowelizacji budżetu - zadeklarował wiceminister Krajewski.

image

SONDA NAWOZOWA: Lokalne spadki cen nawozów nawet o 270 złotych! Ile kosztuje saletra i polifoska w lutym?

WK

Fot: Canva

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. luty 2024 03:59