StoryEditor

Nie wszyscy rolnicy otrzymali dopłaty za 2023 rok. Co dalej - odsetki od ARiMR?

Zgodnie z przepisami do 30 czerwca br. wszyscy rolnicy i producenci rolni, którzy złożyli wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2023 rok. Według ARiMR do 28 czerwca br. dostało je 98,5 proc. wnioskodawców. Pozostali dostają pisma zamiast pieniędzy.
01.07.2024., 22:36h

Kampania dopłat bezpośrednich za 2023 rok dobiegła już końca, a mimo tego część rolników nie otrzymała jeszcze płatności za 2023 rok. Jak to możliwe i czy ARiMR może tak postąpić??

Nie dla wszystkich dopłaty w terminie

Jak zapewniała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, realizacja dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. miała zakończyć się do 30 czerwca.

- Termin na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. to 31 maja 2024 r. Rolnicy, dla których decyzje nie zostały wydane w tym czasie, będą o tym poinformowani wraz ze wskazaniem nowego terminu. Wypłata pieniędzy z tytułu dopłat za 2023 r. powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 roku – mogliśmy przeczytać niedawno w komunikacie ARiMR.

Z ostatniego komunikatu Agencji (opublikowanego 28 czerwca br.) możemy dowiedzieć się, że do 28 czerwca 2024 r. dopłaty bezpośrednie za 2023 r. trafiły na konta blisko 1,225 mln rolników, czyli ponad 98,5 proc. ubiegających się o nie. Co z pozostałymi rolnikami?

Rolnicy dostają nowe pisma z ARiMR

Rolnicy, którzy nie dostali jeszcze dopłat, gorączkowo wyczekują na przelew środków z Agencji. Wśród rolników pojawiają się nawet głosy, że Agencja powinna w przypadku opóźnień wypłacać rolnikom odsetki za zwłokę od płatności otrzymanych po 30 czerwca. Jak wynika z Obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 października 2023 r.  w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie – wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 11,25% w stosunku rocznym. Czy Rolnicy będą mogli dochodzić swoich praw? Odpowiedz znajdziemy w kolejnych komunikatach ARiMR.

Wielu rolników liczyło, że skoro do ostatniego dnia roboczego minionego miesiąca, czyli 28 czerwca pieniądze nie wpłynęły na konto, to zapewne wpłyną w kolejnego dnia roboczego, czyli w poniedziałek 1 lipca. Tymczasem zamiast przelewów dostali oni listy z biur powiatowych ARiMR z informacją, że ich sprawa nie została załatwiona w terminie, a nowy termin załatwienia sprawy to 15 lipca br.

Czy ARiMR może nie załatwić sprawy do końca czerwca?

Termin na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. to 31 maja 2024 r. Rolnicy, dla których decyzje nie zostały wydane w tym czasie, zostali o tym poinformowani wraz ze wskazaniem daty na załatwienie sprawy. W komunikacie z 26 czerwca, Agencja przypomina, że "wypłata pieniędzy z tytułu dopłat za 2023 r. powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r. Nie oznacza to, że po tym terminie te płatności nie będą realizowane. Wręcz przeciwnie ARiMR będzie wypłacała je tak szybko, jak tylko będzie to możliwe".

28 czerwca br. pojawił się kolejny wpis na stronie ARiMR, zawierający wypowiedź prezesa ARiMR Wojciecha Legawca podczas konferencji w Sejmie.

– Mamy sukces na miarę Europy. Docierają do nas sygnały, że inne agencje płatnicze mają problemy, aby wypłacić środki do końca czerwca, a myśmy wydali, i w płatnościach bezpośrednich, i w płatnościach obszarowych, powyżej 99 proc. decyzji - chwalił się w Sejmie prezes Legawiec.

Szef Agencji poinformował również, że w odniesieniu do płatności bezpośrednich wypłaconych zostało blisko 96 proc. środków, a w ramach płatności obszarowych – 98 proc. środków. Unijne przepisy dopuszczają, że kwota wypłaconych dopłat po 30 czerwca nie może być większa niż 5 proc. środków przekazanych do tego dnia.

Jak więc wynika z ogłoszenia Agencji (w którym próżno szukać wzmianki o tym, że wypłata środków powinna zostać zrealizowana do 30 czerwca), Unijne przepisy dopuszczają wypłatę dopłat za poprzedni rok po 30 czerwca, a co za tym idzie, Rolnicy muszą cierpliwie czekać na swoje środki.

Agata Stachowiak/Księgowa Rolnika

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 10:55