StoryEditor

Płatność dla małych gospodarstw 2024: POBIERZ WNIOSEK!

Płatność dla małych gospodarstw pojawiła się w ubiegłym roku, w tej kampanii dopłat bezpośrednich ponownie można zastąpić niektóre płatności. Pobierz wniosek, a my wyjaśnimy gdzie go złożyć!
19.06.2024., 10:54h

W 2024 roku rolnicy mogą ubiegać o płatność dla małych gospodarstw w ramach dopłat bezpośrednich. ARiMR uruchomiła właśnie możliwość składania wniosku o to wsparcie.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że aplikacja eWniosekPlus została dostosowana w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie płatności dla małych gospodarstw - czytamy na stronie ARiMR.

Płatność ta zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Warto jednak pamiętać, że wnioskując o płatność dla małych gospodarstw można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.

image

Dopłaty bezpośrednie 2024: 310 tys. rolników skorzysta z Płatności dla małych gospodarstw. Jakie stawki?

Kto może wnioskować o płatność dla małych gospodarstw?

Rolnik może otrzymać płatność dla małych gospodarstw, jeżeli łączna powierzchnia:

  • gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów posiadanych przez tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
  • użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2024 roku, wynosi nie więcej niż 5 ha.

Jaka stawka do hektara Płatności dla małych gospodarstw?

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 225 euro do hektara powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów. Maksymalnie rolnik może otrzymać nie więcej niż 1125 euro (5206 zł wg kursu euro z dopłat 2023).

Dwa wnioski do ARiMR 

Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw w 2024 roku może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o dopłaty bezpośrednie na rok 2024. 

Rolnik może ubiegać się o dopłaty dla małych gospodarstw do 31 sierpnia 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Warto pamiętać, że wniosek można wycofać do dnia 31 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Jak złożyć wniosek?

W aplikacji eWniosekPlus we Wniosku o przyznanie płatności na rok 2024 w sekcji: załączniki, należy wybrać załącznik: Z0296 – Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, którego wzór znajduje się poniżej.

Od 2025 r. o płatność dla małych gospodarstw rolnik będzie mógł zawnioskować poprzez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku (bez potrzeby składania dodatkowego dokumentu). 

Pobierz wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

Wniosek o przyznanie płatność i wycofanie wniosku możesz pobrać poniżej (linki do ARiMR):

Płatność dla małych gospodarstw dla 310 tys. rolników 

W ubiegłym roku o to wsparcie ubiegało się 200 tys. gospodarstw. Według ministerstwa rolnictwa w tym roku wnioski złoży ok. 310 tys. rolników.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 09:42