StoryEditor

Dofinansowanie - Rozwój małych gospodarstw. Nabór trwa tylko do jutra!

Kolejny nabór dobiega końca. Tylko do 24 listopada jest czas, aby starać się o dofinansowanie na Rozwój małych gospodarstw. Kto może się o nie ubiegać? Ile wynosi wsparcie?
23.11.2023., 11:19h

Do kiedy trwa nabór na Rozwój małych gospodarstw?

Nabór o pomoc finansową na „Rozwój małych gospodarstw” trwa tylko do jutra tj. do 24 listopada br. Dotychczas ARiMR zarejestrowała ponad 6,1 tysiąca wniosków o wsparcie w wysokości prawie 627 milionów złotych.

Przypominamy, że nabór jest prowadzony tylko za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Do kogo skierowane jest dofinansowanie?

Dofinansowanie skierowane jest do rolników, którzy zajmują się prowadzeniem mikro- oraz małych lub średnich gospodarstw.

Powierzchnia takiego gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi być mniejsza niż 25 tys. euro.

Rolnik, który ubiega się o wsparcie, musi wykazać przychód ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Wymagany jest także biznesplan zawierający koncepcję zmian, które służą zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Ile wynosi wsparcie?

Wsparcie standardowe to 100 tys. złotych, w przypadku gospodarstw ekologicznych jest to kwota 120 tys. zł. Płatność realizowana będzie w dwóch ratach. Pierwsza rata to 80% kwoty, druga pozostałe 20%.

- Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo – podaje ARiMR.

Co może być objęte dofinansowaniem?

W ramach tej interwencji będą wspierane przedsięwzięcia, które służą prowadzeniu produkcji rolnej oraz przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych towarów przez rolnika. Dofinansowanie obejmuje:

  • inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Bernat Patrycja

Źródło: gov.pl

Fot: envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 17:26