StoryEditor

Ursula von der Leyen: Strategiczny dialog nt. rolnictwa w UE rozpocznie się w styczniu

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dała wczoraj sygnał rozpoczęcia dialogu dotyczacego przyszłości europejskiego rolnictwa. Ma on się rozpocząć w styczniu 2024 roku. Co taki format może dać europejskim rolnikom?
07.12.2023., 10:51h

W swoim przemówieniu wygłoszonym w środę po południu w Brukseli podczas otwarcia Europejskich Dni Rolno-Żywnościowych (EU Agri-Food Days) Przewodniczaca Komisji Europejskiej powiedziała, że musimy znaleźć nowy konsensus w sprawie naszego systemu rolno-spożywczego, a dialog rolniczy mógłby w tym pomóc.

- Możemy pozostawić za sobą polaryzację dyskusji na przykład na temat nawozów czy pestycydów. Nie należy ich ignorować, ale należy się nimi zająć – stwierdziła von der Leyen. 

W ramach strategicznego dialogu w dziedzinie rolnictwa zainteresowane strony powinny wypracować taki konsensus. Szefowa KE chce wysłuchać wielu głosów w tej sprawie.

- Teraz nadszedł czas, aby zjednoczyć rolników, przedsiębiorców spożywczych, naukowców, sprzedawców detalicznych, konsumentów, organizacje ekologiczne i działaczy na rzecz praw zwierząt - podkreslała von der Leyen.

Cztery kluczowe tematy w rolnictwie

W swoim przemówieniu Von der Leyen sformułowała cztery kluczowe pytania w dialogu strategicznym:

  • W jaki sposób możemy zapewnić naszym rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich lepsze perspektywy rozwoju, w tym przyzwoity poziom życia?
  • Jak możemy wspierać rolnictwo w trosce o planetę i jej ekosystem?
  • Jak możemy lepiej wykorzystać ogromne możliwości, jakie oferuje wiedza i innowacje technologiczne?
  • Jak możemy zapewnić dostatnią przyszłość europejskiemu systemowi żywnościowemu w konkurencyjnym świecie?

Szefowa KE nie poinformowała jednak, kogo dokładnie Komisja Europejska zaprosi do dialogu rolnego i kiedy, jak często i w jakiej formie będą odbywać się spotkania.

Co może dać europejski dialog rolniczy?

Nie jest jednak jasne, co taki dialog może i powinien osiągnąć. Sama Von der Leyen nie sformułowała jasnych oczekiwań co do potencjalnych wyników. W Brukseli działają już tzw. grupy dialogu obywatelskiego – m.in. na temat rolnictwa.

Są one na poziomie technicznym. Von der Leyen uznała dialog rolniczy za najwyższy priorytet. Dialog rozpocznie się jednak dopiero w styczniu 2024 r. Wtedy niemal wygaśnie mandat von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji. Nie przewiduje się zatem żadnych inicjatyw legislacyjnych.

Wojciechowski: Potrzebujemy dobrych argumentów za dodatkowymi pieniędzmi

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uważa, że dialog rolny jest ważny z jeszcze jednego powodu - nadchodzącego okresu finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) ważne jest wspólne zrozumienie przyszłości rolnictwa UE.

- Dialog strategiczny musi służyć przedstawieniu dobrych argumentów na rzecz przyszłej WPR – powiedział Wojciechowski podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Dla komisarza ds. rolnictwa jasne jest, że do budżetu rolnego UE należy dodać nowe pieniądze. - Trzeba to jednak bardzo dobrze uzasadnić. Szeroki konsensus w sprawie przyszłości WPR byłby pomocny, a nawet konieczny -– mówi Wojciechowski.

 

Specjalnie dla top agrar Polska z Brukseli

Konstantin Kockerols

Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:28