StoryEditor

Antoine Bernet: Musimy produkować więcej, zużywając mniej

- Zapewnienie żywności dla rosnącej światowej populacji oraz sprostanie wyzwaniom, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne to najważniejsze zadania dla rolnictwa i całego sektora agro - podkreślał Antoine Bernet, szef Bayer CropScience w Polsce, podczas VI Forum Rolników i Agrobiznesu.
23.11.2021., 14:11h
Największe wyzwanie dla rolników to zapewnienie produkcji żywności dla rosnącej populacji na świecie. 

- Do roku 2050 przybędą kolejne 2 mld mieszkańców. Obecnie mamy na świecie ok. 800 mln ludzi, którym brakuje żywności - mówił Antoine Bernet. Jak podkreślał szef Bayer CropScience w Polsce, ogromnym wyzwaniem są również zmiany klimatyczne. 

– Ich skutki widzimy także w Polsce. Brak wody czy susze obserwujemy znacznie częściej niż w przeszłości. Dlatego wyzwaniem rolnictwa jest dziś to, by zwiększając produkcję – osiągnąć to przy kurczących się zasobach, na mniejszej powierzchni gruntów rolnych, chroniąc bioróżnorodność - zwracał uwagę.

Bayer na wiele sposobów wspiera transformację w kierunku rolnictwa zrównoważonego i stabilnych systemów żywnościowych, zapewniających bioróżnorodność. - Rolnicy wciąż potrzebują instrumentów, pozwalających im produkować dużo przy wysokich standardach. Musimy produkować więcej, zużywając mniej i nie możemy sobie pozwolić na to, by produkować mniej. W przeciwnym razie odbiłoby się to na bezpieczeństwie żywnościowym i na dochodowości gospodarstw - dodał prelegent.

Bayer dostarcza szeroką paletę rozwiązań – od siewu aż do zbiorów. 

- Intensywnie pracujemy nad genetyką, odmianami i nasionami. Inwestujemy w hodowlę nowych odmian kukurydzy – to dla nas jeden z kluczowych segmentów. Wierzymy w przyszłość ochrony roślin i konsekwentnie w nią inwestujemy. Rozwijamy rozwiązania cyfrowe. Świetne nasiona, wysokiej jakości środki ochrony oraz rozwiązania cyfrowe pomagają w prowadzeniu plantacji - mówił Bernet. Jak podkreślał, ich firma proponuje rozwiązania, które pomagają ograniczać ryzyka związane z pogodą. 

- Pracujemy nad odmianami, które lepiej wykorzystują wodę i radzą sobie w warunkach jej niedoboru, ale też będą odporne na wyleganie. W Polsce prowadzimy własne doświadczenia odmianowe, by móc rolnikom zaproponować odmiany aktualnie najbardziej zaadaptowane do lokalnych warunków - dodał.

W UE dyskusja toczy się teraz wokół ograniczenia emisji CO2. - Rozwiązania cyfrowe, takie jak Climate FieldView, to wsparcie rolników w ograniczeniu emisji CO2. System na podstawie analizy danych pomaga optymalizować całą technologię uprawy, zwłaszcza liczbę zabiegów uprawowych, które wpływają na poziom emisji - mówił Bernet.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 00:07