StoryEditor

Rola gleby w rolnictwie regeneratywnym. To tylko slogan, czy fakt?

Podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu na jednej z sesji tematycznych mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr hab. Bartłomieja Gliny z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Głównym tematem była gleba, jak dobrze skomponować płodozmian, jak zaplanować międzyplony, ale przede wszystkim, o tym, jak ważna jest w rolnictwie gleba. I najważniejsze, jak to jest z tym rolnictwem regeneratywnym?
04.12.2023., 09:30h

Jaka jest rola gleby w rolnictwie regeneratywnym?

Dr Maria Walerowska – Jaka jest rolna gleby w rolnictwie regeneratywnym? Czy jest to slogan, czy to jest faktycznie rzecz, którą tak naprawdę robimy już w praktyce, albo nie robimy? Na co zwrócić uwagę?

Dr hab. Bartłomiej Glina – Na to pytanie można odpowiedzieć jednym słowem. Kluczowa jest rola gleby właśnie w tym rolnictwie regeneratywnym, węglowym. Istota rolnictwa węglowego polega na tym, żeby wprowadzić jak największą ilość resztek pożniwnych do gleby, tym samym budujemy zasoby materii organicznej. Bez gleby nie mielibyśmy tego magazynu, w którym moglibyśmy właśnie ten węgiel magazynować.

image

Sesja Uprawa i Technika I: Struktura upraw i płodozmian pod warunkowość i ekoschematy - Relacja z sesji!

Zmagazynowany węgiel w glebie przekłada się na pulę materii organicznej, w tym na próchnicę, która jest najistotniejsza dla rolnika.

O zdrowotność gleby trzeba zadbać

B.G. – Oczywiście, żeby mówić o tym, że gleba jest dobrym magazynem, musimy zadbać o jej tzw. zdrowotność, czyli chemizm gleby. Mówimy tutaj o pH, aby zbudować optymalny odczyn lekko kwaśny do obojętnego. Takie pH warunkuje nam później aktywność biologiczną, a to z kolei przekłada się na aktywność mikroorganizmów glebowych, które są kluczowe w kontekście transformacji materii organicznej w tym resztek pożniwnych, które wprowadzamy do gleby, w ramach rolnictwa węglowego.

M.W – W takim razie czy jest to slogan, czy jest to coś, co robimy? Bo tak naprawdę, jak teraz rozmawiamy, to wszyscy rolnicy, którzy zaangażowani są w zasady dobrej praktyki rolnej, robią te wszystkie rzeczy, więc może myśmy to tylko nazwali, wszystkim nam chodzi o to i rolnikom najbardziej, żeby ich warsztat pracy był zdrowy i wydajny i efektywnie pracował, prawda?

Całość wywiadu w naszym filmie!

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 21:05