StoryEditor

Maciej Piskorski: Ceny żywności będą rosły

- Rolnictwo ma wpływ na środowisko czy nam się to podoba czy nie – rozpoczął prelekcję na VI Forum Rolników i Agrobiznesu Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas.
23.11.2021., 16:11h
- Ten wpływ rolnictwa na środowisko też niekoniecznie jest zawsze korzystny. Dobrze by było gdybyśmy wspólnie popracowali nad tym, aby ten wpływ mniej korzystny zminimalizować – mówił Maciej Piskorski.

Druga bardzo ważna rzecz to wysokie ceny żywności. – Chcę aby to wybrzmiało. Ceny żywności będą rosły. Patrząc co się dzieje w tej chwili, inflacja inflacją, ale ceny będą rosły, ponieważ tak się zachowuje rynek – podkreślał. 

Biorąc te dwie kwestie pod uwagę, polskie rolnictwo musi przejść transformację. – Ta transformacja będzie bolała, raz mniej raz bardziej, ktoś dużo zyska, ktoś może stracić, ale moim zdaniem obecne polskie rolnictwo nie da rady w takim wydaniu iść dalej naprzód aby sprostać wyzwaniom – mówił dyrektor Departamentu produktów Agro w Banku BNP Paribas. - Dobrze, że powstaje Krajowy Plan Strategiczny dla WPR, który kładzie bardzo duży nacisk na kwestie związane z ochroną klimatu – dodał.

Dla Banku BNP Paribas działania wspierające zrównoważone rolnictwo są kluczowe. Piskorski jako członek Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, Bank BNP Paribas opublikował listę 10 zasad, które opisują najważniejsze założenia równowagi ekonomicznej gospodarstwa rolnego, stosującego zasady rolnictwa zrównoważonego.

- Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko. Formą rolnictwa zrównoważonego jest rolnictwo regeneratywne, które kładzie nacisk na poprawę żyzności gleby i stanu wód, zwiększenie bioróżnorodności oraz ograniczenie gazów cieplarnianych – podkreślał Piskorski. 

W ramach raportu zostało przeprowadzone badanie. Społeczeństwo polskie zostało zapytane o to, czy jest skłonne więcej zapłacić za żywność certyfikowaną i jakie są ich oczekiwania względem rolnictwa zrównoważonego. – 20% ludzi przyznało, że jest w stanie więcej zapłacić aczkolwiek to zawsze jest dyskusyjna kwestia. Większość społeczeństwa robiąc zakupy szuka na półkach zawsze tańszych produktów – podkreślał przedstawiciel BNP Paribas.

Kolejnym rozwiązaniem, które budzi jeszcze więcej dyskusji jest rolnictwo ekologiczne. - Z pewnością wymaga ono dużego zaangażowania w procesie konwersji oraz po certyfikacji, szczególnie w aspekcie spełnienia ściśle określonych norm, nie jest więc rozwiązaniem dla wszystkich. Naszym zdaniem to może być szansa dla gospodarstw mniejszych – podsumował.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 10:58