Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Maciej Piskorski: Ceny żywności będą rosły

- Rolnictwo ma wpływ na środowisko czy nam się to podoba czy nie – rozpoczął prelekcję na VI Forum Rolników i Agrobiznesu Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas.

Dominika Mulak23 listopada 2021, 16:06
- Ten wpływ rolnictwa na środowisko też niekoniecznie jest zawsze korzystny. Dobrze by było gdybyśmy wspólnie popracowali nad tym, aby ten wpływ mniej korzystny zminimalizować – mówił Maciej Piskorski.

Druga bardzo ważna rzecz to wysokie ceny żywności. – Chcę aby to wybrzmiało. Ceny żywności będą rosły. Patrząc co się dzieje w tej chwili, inflacja inflacją, ale ceny będą rosły, ponieważ tak się zachowuje rynek – podkreślał. 

Biorąc te dwie kwestie pod uwagę, polskie rolnictwo musi przejść transformację. – Ta transformacja będzie bolała, raz mniej raz bardziej, ktoś dużo zyska, ktoś może stracić, ale moim zdaniem obecne polskie rolnictwo nie da rady w takim wydaniu iść dalej naprzód aby sprostać wyzwaniom – mówił dyrektor Departamentu produktów Agro w Banku BNP Paribas. - Dobrze, że powstaje Krajowy Plan Strategiczny dla WPR, który kładzie bardzo duży nacisk na kwestie związane z ochroną klimatu – dodał.

Dla Banku BNP Paribas działania wspierające zrównoważone rolnictwo są kluczowe. Piskorski jako członek Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, Bank BNP Paribas opublikował listę 10 zasad, które opisują najważniejsze założenia równowagi ekonomicznej gospodarstwa rolnego, stosującego zasady rolnictwa zrównoważonego.

- Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko. Formą rolnictwa zrównoważonego jest rolnictwo regeneratywne, które kładzie nacisk na poprawę żyzności gleby i stanu wód, zwiększenie bioróżnorodności oraz ograniczenie gazów cieplarnianych – podkreślał Piskorski. 

W ramach raportu zostało przeprowadzone badanie. Społeczeństwo polskie zostało zapytane o to, czy jest skłonne więcej zapłacić za żywność certyfikowaną i jakie są ich oczekiwania względem rolnictwa zrównoważonego. – 20% ludzi przyznało, że jest w stanie więcej zapłacić aczkolwiek to zawsze jest dyskusyjna kwestia. Większość społeczeństwa robiąc zakupy szuka na półkach zawsze tańszych produktów – podkreślał przedstawiciel BNP Paribas.

Kolejnym rozwiązaniem, które budzi jeszcze więcej dyskusji jest rolnictwo ekologiczne. - Z pewnością wymaga ono dużego zaangażowania w procesie konwersji oraz po certyfikacji, szczególnie w aspekcie spełnienia ściśle określonych norm, nie jest więc rozwiązaniem dla wszystkich. Naszym zdaniem to może być szansa dla gospodarstw mniejszych – podsumował.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)