StoryEditor

Sesja Uprawa i Technika I: Struktura upraw i płodozmian pod warunkowość i ekoschematy - Relacja z sesji!

W tym roku podczas VIII już edycji Forum Rolników i Agrobiznesu tematem przewodnim jest Ziemia w opałach: jak zapewnić wodę, żywność i dobre środowisko. Podczas sesji Uprawa i Technika I szczegółowo omawiamy, strukturę upraw, płodozmian pod warunkowość i ekoschematy. Śledźcie na bieżąco relacje z tej sesji!
28.11.2023., 14:25h

Sesja Uprawa i Technika I, podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu prowadzona jest przez dr Marię Walerowską oraz Dawida Konieczkę.

image

dr Maria Walerowska i Dawid Konieczka. Moderatorzy Sesji: Uprawa i Technika I

FOTO: Bernat

Podczas sesji poruszamy takie tematy jak:

 • Międzyplony poprawiające strukturę oraz żyzność gleby. Stabilne plony w ekstremach klimatycznych - prof. Hansgeorg Schönberger N.U. Agrar GmbH,
 • Precyzja w każdym calu: od skanowania gleby po aplikację rozwiązań biologicznych - dr hab. Katarzyna Rębarz, Michał Prądzyński z firmy Syngenta,
 • Maszyny i systemy uprawy wspierające utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby - Artur Szymczak, z firmy Khun,
 • Gleba w rolnictwie węglowym – fakty i mity - dr hab. Bartłomiej Glina prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
 • Przed ekspercką debatą, uczestnicy będą mogli wysłuchać praktyka Rolnika, Pana Wiesława Skopa z województwa dolnośląskiego.

Międzyplony poprawiające strukturę oraz żyzność gleby. Stabilne plony w ekstremach klimatycznych

Temat „Międzyplony poprawiające strukturę oraz żyzność gleby. Stabilne plony w ekstremach klimatycznych” szczegółowo omawiany jest przez naszego stałego gościa, prof. Hansgeorga Schönbergera, z N.U. Agrar GmbH.

image

Prof. Hansgeorg Schönberger

FOTO: Bernat

Prof. Hansgeorg Schönberger omawia konsekwencje zmian klimatu, a także decyzji politycznych, które wprowadzają ograniczenia w nawożeniu i ochronie roślin. Poruszony został również temat bioróżnorodności oraz wymogów dotyczących płodozmianu z obowiązkiem uprawy międzyplonów.

Profesor przypomniał, że podstawową zasadą płodozmianu jest naprzemienne stosowanie roślin 1-liściennych i 2-liścienych, upraw ozimych i jarych, w celu przeciwdziałania presji chwastów, chorób i szkodników. Między zbożami ozimymi a uprawami jarymi można wprowadzić międzyplon. Jeśli płodozmian jest zbyt wąski, sprawcy chorób płodozmianowych gromadzą się w glebie i znacznie ograniczają potencjał plonowania uprawy.

Międzyplony powinny być odpowiednio dobrane szczególnie pod względem dostosowania do bilansu wodnego danego terenu.

image

Prof. Hansgeorg Schönberger i Karol Bujoczek redaktor naczelny top agrar Polska

FOTO: Konieczka

Profesor poruszył również temat uprawy kukurydzy i zaznaczył, że nie zawsze jest możliwość jej uprawy. 

- Są oczywiscie takie regiony gdzie uparwa kukurdzy jest niemożliwa, szukamy wtedy alternatywny. Warto zacząć od rzepaku, potem wybrać jęczmień ozimy, którego zaletą jest to, że jeczmien ozimy lepiej wykorzystuje azot pozostawiony po rzepkau - powiedział prof. Hansgeorg Schönberger - Po takim zmianowaniu mamy dobre stanowisko dla pszenicy ozimej, a po niej można posiać już roślinę jarą jak owies, bobik lub groch. Następnie pszenica ozima i wracamy do rzepaku - dodał. 

Precyzja w każdym calu: od skanowania gleby po aplikację rozwiązań biologicznych

Nie można zaprzeczyć twierdzeniu, że rolnictwo zmienia się dynamicznie na naszych oczach. Aby ułatwić pracę i jej wydajność firma Syngenta wprowadza rozwiązanie, które dostarcza szczegółowych informacji o glebie. Mowa o Interra Scan.

image

Michał Prądzyński firma Syngenta

FOTO: Bernat

- Opierając się na skanowaniu pola za pomocą skanera SoilOptix, dzięki wykorzystaniu laboratoryjnej analizy gleby oraz zaawansowanym algorytmom, Interra Scan generuje najwyższej jakości mapy gleby oraz zmienne mapy aplikacji nawozu (VRA). Posiadając pełen obraz gleby, rolnik ma możliwość podjęcia właściwej decyzji dotyczącej jego pola - powiedział Michał Prądzyński z firmy Syngenta. 

Rozwiązania biologiczne bardziej przewidywalne dla rolnika

Firma Syngenta przedstawiła także ciekawą ofertę na rozwiązania biologiczne, które są oparte na mikroorganizmach. Wiemy, że działanie takich preparatów jest bardzo złożone, jednak zespół Syngenta uczynił te produkty bardziej przewidywalnymi dla rolnika.

image

dr hab. Katarzyna Rębarz

FOTO: Bernat

- Wprowadziliśmy obecnie takie rozwiązania, jak Quantis, czyli biostymulator przygotowujący roślinę na stres suszy i wysokich temperatur, Atuva - inokulant bakteryjny do uprawy grochu i bobiku, a także  Activ by Aphea.bio, który jest innowacyjnym produktem do zaprawiania nasion opartym na Stenotrophomonas rhizophila wspierającym mikroorganizmy glebowe i roślinę podczas stresu osmotycznego – powiedziała dr hab. Katarzyna Rębarz.

- Musimy nastawić się na to, że za rok będzie środków jeszcze mniej, trzeba czytać etykiety, zwracać uwage na grupę chemiczną, aby nie doprowadzić do powstawania odporności. Bądźmy realistami, biologia nie jest tak skuteczna jak chemia, chodzi o to, żeby stosować je łacznie, lub tak ułożyć program, aby ta ciągłośc ochorny była - dodatała dr hab. Katarzyna Rębarz. 

Maszyny i systemy uprawy wspierające utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby

Minimalizowanie uprawy staje się obecnie nie tylko trendem, ale również koniecznością wobec zmian klimatycznych i nowych regulacji w rolnictwie, np. związanych z tzw. ekoschematami.

Temat ten omówił Artur Szymczak z firmy Kuhn. Zwrócił on uwagę, że zastosowanie odpowiednich maszyn przyczynia się do ograniczenia między innymi:

 • parowania wody z gleby,
 • liczby chwastów,
 • a także liczby samosiewów.
image

Artur Szymczak firma Kuhn

FOTO: Bernat

Ultrapłytka uprawa jest dobrą praktyką, lecz często ciężko ją zrealizować. Przede wszystkim ze względu na nierówności. Firma Kuhn ma na to rozwiązanie, którym jest zastosowanie w pierwszym przejeździe chwastownika Tineliner.

Jak poleca Artur Szymczak, w kolejnym przejeździe warto wybrać wielobelkowy kultywator Kuhn Prolander, którego zadaniem jest m.in. doprawienie wierzchniej warstwy gleby.

-  Zależnie od potrzeb i warunków, można w trzecim przejeździe zastosować bronę talerzową lub siewnik Kuhn Espro ze zbiornikiem dzielonym i wysiać poplony na różnych głębokościach – dodaje Szymczak.

Podczas swojego wykładu Artur Szymczak omówił także takie maszyny jak:

 • rozdrabiniacz RM610 R,
 • brona talerzowa Khun Optimer XL,
 • kultywator Cultimer,
 • Khun Stringer.

Gleba w rolnictwie węglowym – fakty i mity

Gleba w rolnictwie węglowym, to temat który rozwinął dr hab. Bartłomiej Glina z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Omówił rolę węgla organicznego i jego wpływu na glebę.

 – Węgiel organiczny  decyduje nie tylko o prawidłowym funkcjonowaniu gleby, ale także ma ogromne znaczenie w kształtowaniu jej zdrowotności, która jest kluczowa dla opłacalności produkcji rolnej oraz dla bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział dr hab. Glina.

image

dr hab. Bartłomiej Glina

FOTO: Bernat

Podczas wystąpienia został także poruszony palący temat ekoschematów i stosowania dobrej praktyki rolniczej. Przede wszystkim mowa to o ekoschemacie rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

.Działania wymienione w ramach tego ekoschematu to odpowiednie stosowanie:

 • nawozów organicznych,
 • międzyplonów,
 • zróżnicowanej struktury upraw,
 • uproszczonych systemów uprawy (bez orki) oraz pozostawianie słomy na polu.

- Cieszy fakt że w konteście ekoschematów uprawiamy międzyplony, stosujemt wsiewki, ale też jest to ważne dla zabiegów fitosanitarnych, jeżlei chodzi o przyszłość naszego rolnictwa - dodał dr hab. Bartłomiej Glina. 

Podstawą zdrowej gleby jest odbudowanie chemizmu gleby, a to z kolei jest podstawą rolnictwa węglowego. 

- Jeżeli odbudujemy chemizm gleby, mamy pewność, że jest aktywność biologiczna w glebie. To wszytsko buduje strukturę gleby i przekłada się na retencę wody w glebie - dodaje  dr hab. Glina. 

Prowadzenie zrównoważonego gospodarstwa - okiem praktyka

Przed debatą mieliśmy okazję wysłuchać praktyka. O swoich doświadczeniach podczas wystąpienia opowiedział Pan Wiesław Skop, rolnik z województwa dolnośląskiego. 

image

Pan Wiesław Skop, rolnik z województwa dolnośląskiego. 

FOTO: Bernat

Debata ekspertów z udziałem prelegentów

Szczegółowa relacja z Sesji i debaty eksperckiej będzie dostępna w kolejnym numerze top agrar Polska i na portalu topagrar.pl

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 11:53