StoryEditor

Zrównoważone finansowanie w rolnictwie szansą, by zapewnić wodę, żywność i dobre środowisko

Wszystkie sektory gospodarki kładą duży nacisk na działania ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Warto zatem inwestować i iść w kierunkach rolnictwa regeneratywnego i zrównoważonego, które wpisują się w ideę zielonej transformacji. O tym i wielu innych aspektach finansowania niezbędnych inwestycji w gospodarstwach rolnych będzie mówił podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu Maciej Piskorski, Dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BNP Paribas.
25.11.2023., 10:00h

Wraz ze wzrostem globalnej populacji, zmianą oczekiwań konsumentów i nasilającym się kryzysem klimatycznym, rolnictwo staje przed coraz większą liczbą wyzwań. Dalsze myślenie o działalności rolniczej tak, jak wygląda ona obecnie, musi ulec zmianie. Konieczne jest wdrożenie bardziej odpornych systemów rolniczych, które sprostają wyzwaniu bezpieczeństwa żywnościowego, ochronią zasoby naturalne i zapewnią bezpieczne i długoterminowe źródła dochodów dla rolników.

Zrównoważone finansowanie w rolnictwie skupia się przede wszystkim na inwestycjach w zieloną transformację w taki sposób, by z jednej strony dostarczyć korzyści środowisku naturalnemu, a z drugiej – umożliwić unowocześnienie gospodarstwa rolnego, aby mogło sprostać oczekiwaniom konsumentów. W skrócie jest to finansowanie działań ograniczających ślad węglowy, czyli ilości gazów cieplarnianych emitowanych z produkcji rolniczej.

Dobre praktyki rolnicze

Obecnie dwa kierunki prowadzenia produkcji rolniczej pokrywają powyższe założenia – rolnictwo regeneratywne, które zawiera w sobie praktyki rolnicze, prowadzące do poprawy żyzności gleb i stanu wód, zwiększenia bioróżnorodności oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a także rolnictwo zrównoważone, które obejmuje działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej społecznej akceptacji.

System żywnościowy na poziomie globalnym odpowiada za ok. 21–37% całkowitej emisji gazów cieplarnianych. W Unii Europejskiej samo rolnictwo za ok. 11%. Dlatego gospodarstwa rolne powinny uwzględnić ten fakt w dalszych planach rozwojowych, co oznacza, że konieczna jest zmiana.

Każda jednak zmiana, a z taką już teraz muszą lub lada chwila będą musieli mierzyć się właściciele gospodarstw rolnych, wynikająca z dostosowania do działań prośrodowiskowych, budzi obawy i generuje wyzwania. I jest to sytuacja normalna. Obawy, wynikające z konieczności zmiany, jakie wskazują dziś rolnicy to: ewentualne niższe plony, niechęć do zmiany dotychczasowego modelu pracy, obecny park maszynowy, który często nie jest przystosowany do wdrożenia rolnictwa precyzyjnego, niestabilne i zmienne otoczenie prawne.

Pozostań konkurencyjny!

Ale czy w takim razie można nie podjąć działań? Absolutnie nie! Producenta rolnego zawsze będzie przecież interesować to, czy sprzeda to, co wyprodukuje. A to z kolei jest wypadkową oczekiwań rynku, na którym rozpoczyna się m.in. wprowadzanie na półkach sklepowych oznakowania produktów, które zawiera informacje dotyczące m.in. śladu węglowego, zużycia wody, wykorzystania ziemi uprawnej, poziomu odpadów generowanych przez opakowanie. Jeśli nawet więc ktoś osobiście nie interesuje się zmianami klimatu i kwestiami środowiskowymi, musi mieć świadomość, że nabywca jego produktów będzie oceniał je wkrótce właśnie pod kątem wpływu na środowisko naturalne.

Reasumując, aby gospodarstwo rolne pozostało konkurencyjne, warto uwzględnić w działaniach inwestycyjnych takie pomysły, które będą miały korzystniejszy wpływ środowiskowy. Klasycznym przykładem finansowania zrównoważonego jest właśnie finansowanie tego typu inwestycji.

 

Zapraszamy do udziału w Forum. Informacje i zapisy na forum.topagrar.pl

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 19:31