
Podczas marcowej konferencji z udziałem ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski w sprawie nowej odsłony programu Czyste Powietrze, minister Krzysztof Bolesta wymienił zmiany, jakich mogą spodziewać się beneficjenci programu. Jedną z nich jest wprowadzenie funkcji operatora, który jako przewodnik ma przeprowadzić beneficjenta przez cały proces inwestycyjny. Operator ma pomagać i sprawdzać, czy następujące po sobie etapy są realizowane zgodnie z przepisami.
Czyste Powietrze 2025
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w swoim komunikacie podkreśla, jak ważna to rola. Taki pełnomocnik nie powinien piastować swojej funkcji z przypadku, a jego wybór winien być podyktowany świadomą decyzją beneficjentów programu Czyste Powietrze.
Czyste Powietrze 2025 - operatorzy
Wszystko po to, aby zainteresowani korzystający z dofinansowania mogli czuć się bezpiecznie. NFOŚiGW zaleca, aby przy pierwszym spotkaniu z operatorem wnioskodawca towarzyszył swojemu pełnomocnikowi. Dlaczego? Jego obecność nie tylko ułatwi pracę operatorowi, ale także usprawni cały proces składania wniosku o wsparcie finansowe w programie Czyste Powietrze.
Sam wnioskodawca, jeśli będzie miał okazję dopytać o niejasności związane z dotacją, zniweluje ewentualne niedopowiedzenia i błędne decyzje. Najlepszy jest bezpośredni kontakt z operatorem podczas osobistego spotkania. Jeśli to jest akurat niemożliwe, warto zdecydować się opcjonalnie na rozmowę telefoniczną.
Przeczytaj także: Biogazownie – spore korzyści dla rolników, ale i przeszkody w budowaniu kolejnych instalacji
NFOŚiGW podkreśla, że kontakt i możliwość wyjaśnienia spornych kwestii ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o wnioski o prefinansowanie oraz o maksymalny poziom dofinansowania. Sam operator może spotkać się na miejscu planowanej inwestycji – wtedy jest w stanie jeszcze precyzyjniej określić parametry inwestycji.
fot. envato elements
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej