Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Fotowoltaika dla rolnika. Zobacz, z jakich form dofinansowania można skorzystać!

Obrazek

Pod koniec listopada 2021 roku aż 44% mocy z odnawialnych źródeł energii w Polsce pochodziło z instalacji fotowoltaicznych. Jak informuje Newseria, sektorem, który ma ogromny potencjał na produkcję energii ze słońca, jest rolnictwo. Dlaczego fotowoltaika w gospodarstwie rolnym to dobre rozwiązanie? 

6 listopada 2022, 17:01

Instalacja PV pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię

Fotowoltaika to remedium na rosnące ceny prądu. Instalacja PV pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię i uniknąć kolejnych podwyżek – podkreśla Szymon Osłowski, właściciel firmy KOBO Energy.

– Inwestor płaci raz za montaż, a potem generuje oszczędności. Zaoszczędzone pieniądze może wykorzystać na rozwój swojego gospodarstwa, np. na zakup nowych maszyn. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest zatem swego rodzaju inwestycją w rozwój całej działalności rolniczej – dodaje.

Fotowoltaika dla rolnika to niezależność energetyczna

Jak czytamy w serwisie, współczesne rolnictwo jest uzależnione od energii elektrycznej, a prąd jest dziś niezbędny do prawidłowego działania wielu maszyn, ogrzewania i oświetlania stajni czy kurników oraz pracy niektórych systemów, np. napowietrzających i osuszających zbiory.

– Przerwy w dostawach prądu, które na wsiach zdarzają się nader często, zaburzają funkcjonowanie gospodarstw rolnych, a przez to obniżają ich wydajność. Montaż instalacji fotowoltaicznej daje niezależność energetyczną i gwarantuje płynną działalność gospodarstwa. Z prądu pozyskanego z modułów PV można korzystać przez cały rok. Energią słoneczną można zasilać oświetlenie, ogrzewanie, systemy nawadniające i pompowania wody, systemy napowietrzające, chłodnie, zautomatyzowane podajniki i inne sprzęty. Energia niewykorzystana na bieżące potrzeby gospodarstwa przechowywana jest w sieci. Zimą lub w momencie zwiększonego zapotrzebowania na prąd rolnik będący prosumentem może odebrać aż 80% wyprodukowanych nadwyżek – czytamy.

Z jakich form dofinansowania rolnik może skorzystać?

Głównym barierą dla wielu rolników są koszty, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem instalacji fotowoltaicznej. Obecnie jednak mają do dyspozycji wiele programów finansowych, które mogą znacznie obniżyć wysokość inwestycji. Jednym z nich jest Ogólnopolski Program Agroenergia, realizowany do 2027 roku. Rolnicy mogą liczyć na dotacje do 20% kosztów kwalifikowanych, w tym:
  • do 20% (nie więcej niż 15 tys. zł) dla instalacji o mocy od 10 do 30 kW,
  • do 13% (nie więcej niż 25 tys. zł) dla instalacji o mocy od 30 do 50 kW.
W naborze do 1. części programu, trwającym od 1 października do 8 grudnia 2021 roku, złożono 708 wniosków na łączną kwotę 9 712 819 zł, co średnio daje ok. 13 700 zł dotacji na instalację.
Rolnicy mogą skorzystać również z lokalnych form pomocy finansowej, takich jak.:
  • Program Priorytetowy „AO – Ochrona Atmosfery” – program dedykowany dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego; pożyczka wynosząca nawet 100% wartości kosztów kwalifikowanych,
  • Program „EKO-KLIMAT – woda, powietrze, ziemia” – program dla rolników z województwa kujawsko-pomorskiego; dotacja na zakup i montaż instalacj PV do 100% kosztów kwalifikowanych,
  • Ulga inwestycyjna – odliczenie maksymalnie 25% kosztów inwestycji od podatku rolnego – jest przewidziana dla rolników z całego kraju.
źródło: Newseria
fot.: Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)