StoryEditor

Niemcy: Rolnicy solidaryzują się z Ukrainą

Na całym niemal świecie ludzie organizują pomoc i przesyłają znaki solidarności z Ukrainą. Niemieccy rolnicy wymyślili kilka takich kampanii w ciągu ostatnich dni. Niektóre z nich robią ogromne wrażenie.
09.03.2022., 13:03h

Solidarni z Ukrainą

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie tylko wielu rolników, ale również organizacje rolnicze, osoby publiczne, politycy i eksperci z branży rolnej solidaryzują się z mieszkańcami Ukrainy i apelują o zaprzestanie ataku. Widzimy mnóstwo pozytywnych akcji na terenie Polski, ale nie tylko polskie społeczeństwo działa na rzecz Ukrainy.

Na niemieckich wsiach wielu rolników i rolniczek angażuje się w zbiórki charytatywne, zbierając odzież, leki, żywność i wiele innych potrzebnych rzeczy. Wielu zadeklarowało możliwość przyjęcia do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Tak jak w Polsce, za naszą zachodnią granicą również utworzono specjalne grupy, zbiórki, platformy i miejsca komunikacji dla wielu ludzi, którzy są gotowi natychmiast dać schronienie ludziom uciekającym przed wojną.

Wsparcie materialne to nie wszystko, ważne jest też symboliczne okazywanie solidarności, na co niemieccy rolnicy znaleźli kilka sposobów.

Znak pokoju XXL w Herford

W Herford (Nadrenia Północna Westfalia) 86 rolników ustawiło swoje traktory w ogromny znak pokoju. Akcja miała miejsce 26 lutego i od tego czasu w kilku innych miejscach rolnicy skrzyknęli się w podobnej inicjatywie.

#StopTheWar w Haselünne

Grupa rolników z Emsland i hrabstwa Bentheim zebrała się w ponad 100 ciągników, aby utworzyć słowa „Stop wojnie” (ang. stop the war) w Haselünne, wyrażając w ten sposób sprzeciw wobec wojny.

Pacyfka w Borken

Wojnie przeciwstawił się także w widowiskowy sposób rolnik z Borken (Nadrenia Północna-Westfalia. 28 lutego rolnik Thomas Föing stworzył znak pokoju na swoim polu w Grütlohn za pomocą traktora i kultywatora. Mierząca 125 metrów średnicy pacyfa jest teraz widoczna z daleka. Föing zachęca wielu swoich kolegów do zaangażowania się w akcję, mówiąc, że obecnie pola są jeszcze pokryte międzyplonami, a więc takie symbole są mogą okazać wsparcie jednocześnie nie szkodząc uprawie.

 

Gołębica w Wesermarsch

Również rolnicy z Wesermarsch, Friesland i Ammerland przesłali 6 marca znak pokoju i pozdrowienia dla Ukrainy w postaci gołębicy ze 120 traktorów. Dodatkowo organizatorzy ustawili dwie fontanny, które zostały podświetlone w barwach ukraińskiej flagi. W ramach akcji zbierano także fundusze na akcję „Oldenburg pomaga Ukrainie”.al 
źródło: topagrar.com, LsV Wesermarsch, Borkener Landgeschichten
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:09