StoryEditor

Rosyjska rakieta nad Polską. Wojsko wydało komunikat o zakończeniu poszukiwań

Wczoraj rano informowaliśmy o pierwszych doniesieniach dotyczących rakiety, która miała spaść na terytorium Polski w okolicach miejscowości Wożuczyn - Cukrownia. Od tamtego czasu polskie służby wojskowe prowadziły szereg działań operacyjnych, a politycy zapewniali o stałym monitoringu i koordynacji tych działań. Dziś Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP wydało komunikat o zakończeniu poszukiwań szczątków rakiety.
30.12.2023., 23:50h

Wojsko Polskie zakończyło poszukiwania rakiety

W popołudniowym komunikacie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP poinformowało o zakończeniu poszukiwań

- O godz. 15.00 zakończono sprawdzanie wyznaczonego obszaru, w które zaangażowanych było niemal 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wynik poszukiwań negatywny. Nie znaleziono nic co mogłoby zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców Lubelszczyzny. Działalność wojska została zakończona i nie planujemy dalszych czynności sprawdzających w terenie. Żołnierzom WOT dziękujemy za gotowość i profesjonalizm, a mieszkańcom za wyrozumiałość i zrozumienie. Działania Wojska Polskiego miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom - czytamy na profilu Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP na platformie X.

Rosyjska rakieta manewrująca nad Polską

Wczoraj rano informowaliśmy o pierwszych doniesieniach dotyczących rakiety, która miała spaść na terytorium Polski w okolicach miejscowości Wożuczyn - Cukrownia. Od tamtego czasu polskie służby wojskowe prowadziły szereg działań operacyjnych, a politycy zapewniali o stałym monitoringu i koordynacji tych działań. Co dokładnie działo się nad polska pzrestrzenią powietrzną? Po odbyciu narad wojskowych i politycznych Sztab Generalny Wojska Polskiego wydał oświadczenie na platformie X.

- Informujemy, że w piątek o godz. 7.12 czasu lokalnego, od strony granicy z Ukrainą, doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez obiekt, który po niecałych trzech minutach opuścił terytorium Polski. Identyfikujemy go jako rosyjską rakietę manewrującą. Przez cały czas tor lotu rakiety był śledzony przez systemy radiolokacyjne, zarówno polskie, jak i sojusznicze. W gotowości do użycia pozostawały systemy obrony powietrznej. Ponadto w rejon przekroczenia przez rakietę polskiej przestrzeni powietrznej skierowane zostały samoloty F-16, które patrolowały ten obszar. Dodatkowo, w celu weryfikacji danych z systemów radiolokacyjnych, do prześledzenia trajektorii lotu obiektu na powierzchni ziemi zostały skierowane siły i środki z wojsk lądowych, sił powietrznych, a także wojsk obrony terytorialnej. Dziękujemy mieszkańcom Lubelszczyzny za czujność, współpracę i wyrozumiałość dla działań żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych. Dalsze informacje będą przekazywane na bieżąco - informował w piątkowe popołudnie 29 grudnia Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Amerykanie o wszystkim wiedzieli

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że o całej sytuacji od momentu przekroczenia polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjską rakietę manewrującą wiedzieli Amerykanie i ściśle współpracowali z Polakami. Szef BBN JAcek Siewiera podziękował za to doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake‘owi Sullivanowi.

Jak poinformował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz, przebieg całej operacji wysoko oceniło kierownictwo NATO. Szef MON podziękował za wykonaną pracę żołnierzom WP i sojusznikom Polski.

Rakieta w Przewodowie w listopadzie 2022 roku

Sprawa rosyjskiej rakiety nad Polską przywołała wspomnienia z 2022 roku, gdy w polskim Przewodowie blisko granicy z Ukrainą 15 listopada na teren gospodarstwa rolnego spadła rakieta, która spowodowała śmierć 2 osób.

Przypomnijmy, że w pierwszych doniesieniach dotyczących rakiety, która znalazła się nad terytorium Polski 29 grudnia br. pojawiły się informacje, że miała ona spaść na terytorium Polski w okolicach miejscowości Wożuczyn - Cukrownia. Tam też skierowano żołnierzy WOT na poszukiwania.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 08:21